Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki nie są zainteresowane przejęciem VeloBanku. W grze pozostali najbogatszy Polak oraz amerykańskie fundusze

VeloBank powstały w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getinu powinien trafić w nowe ręce w ciągu kilku kwartałów

Trzech graczy pozostało w grze o przejęcie VeloBanku, o czym poinformował serwis Business Insider. Mowa o MS Galleon, czyli wehikule inwestycyjnym miliardera Michała Sołowowa, a także dwóch amerykańskich funduszach: Cerberus oraz J.C. Flowers.

Przywołane podmioty złożyły niewiążące oferty zakupu VeloBanku i wkrótce przystąpią do badania jego sytuacji finansowej. Po tym etapie potencjalni kupcy będą mogli złożyć wiążące oferty zakupu i rozpocząć negocjacje dotyczące ceny akcji VeloBanku. Warto zaznaczyć, że zainteresowania zakupem tych aktywów nie wyraziły banki – zarówno te rodzime, jak i zagraniczne.

Przeczytajcie także: Millennium zmieni adres oraz wygląd strony logowania na rachunek

W serwisie cashless.pl już kilka tygodni temu mogliście przeczytać o możliwym wejściu najbogatszego Polaka do sektora finansów, z którym do tej pory nie miał wiele wspólnego. Miliarder kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem: w jego portfolio znajdują się biznesy chemiczne, producent podłóg drewnianych czy ceramiki sanitarnej. Kontrolowany przez niego Synthos wspólnie z Orlenem chce stawiać w naszym kraju tzw. małe reaktory modułowe.

Z kolei oba wspomniane fundusze mogą się pochwalić doświadczeniem w inwestowaniu w bankowość. Cerberus jako akcjonariusz pojawił się m.in. w Commerzbanku, do którego należy mBank. W portfelu J.C. Flowers znaleźć można banki z Wielkiej Brytanii, Japonii czy Niemiec. Fundusze są też najważniejszymi akcjonariuszami niemieckiego Hamburg Commercial Bank. Nieprzychylny takim inwestorom może się okazać KNF, który w roli kupującego najchętniej widziałby bank.

Przeczytajcie także: Terminale z systemem Android znalazły się w ofercie PolCardu

VeloBank to instytucja powołana do życia w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getinu, przeprowadzonej w ubiegłym roku. W ramach tego procesu w Getinie pozostawiono np. hipoteczne kredyty walutowe, a wydzielono z niego m.in. rachunki osobiste czy kredyty konsumpcyjne. W efekcie nowy podmiot od razu mógł się cieszyć rentownością i rozpocząć walkę o nowych klientów.

Udziałowcami VeloBanku są dzisiaj Bankowy Fundusz Gwarancyjny, posiadający 51 proc. akcji spółki, oraz SOBK (System Ochrony Banków Komercyjnych), a zatem podmiot założony przez największe banki komercyjne na polskim rynku. Przedmiotem sprzedaży jest 100 proc. akcji banku, a funkcję doradczą w tym procesie pełni JP Morgan. Transakcja powinna zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2024 roku.

Źródło: Business Insider

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies