Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nieciekawa sytuacja kryptogiełd w Polsce. Alior to już czwarty bank, który zamyka im rachunki

Wcześniej firmom prowadzącym platformy wymiany kryptowalut umowy wypowiedziały BZ WBK i Pekao a ostatnio mBank

Rozwiązał się worek z bankami, które zamykają rachunki bieżące operatorom platform umożliwiających zakup cyfrowych pieniędzy. Zaledwie wczoraj pisałem, że decyzję taką podjął mBank a już mogę donieść o kolejnej instytucji, która nie chce współpracować z kryptogiełdami. Tym razem to Alior. Poinformował o tym rzecznik tego banku Julian Krzyżanowski komentując jeden z moich tweetów w portalu społecznościowym.

Wcześniej umowy firmom prowadzącym wymianę kryptowalut, oprócz wspomnianego mBanku, wypowiedziały już BZ WBK oraz Pekao. Wszystkie banki tłumaczą swoje decyzje podobnie, a więc powołują się na ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i obowiązek badania źródła pochodzenia środków swoich klientów. Prowadzenie przez nich wymiany bitcoina i innych kryptowalut ma to uniemożliwiać.

Przeczytajcie także: mBank wypowiada umowy kryptogiełdom

Wypowiadanie przez banki umów giełdom kryptowalutowym to reakcja na pismo skierowane do instytucji finansowych przez Komisję Nadzoru Finansowego w ubiegłym roku. KNF zaleca w nim nadzorowanym przez siebie bankom szereg działań w stosunku do podmiotów handlujących cyfrowymi pieniędzmi. Jednym z takich działań ma być właśnie przyjrzenie się umowom pod kątem ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Przeczytajcie także: Będzie regulacja cyfrowych pieniędzy

Wygląda więc na to, że prędzej czy później wszystkie giełdy kryptowalutowe działające w Polsce stracą możliwość posiadania rachunków bankowych. To znacznie utrudni albo nawet uniemożliwi im działanie, chyba że przeniosą się za granicę. Zakładam, że taki właśnie cel przyświeca nadzorowi, który oprócz nakłonienia banków do zamykania rachunków kryptogiełdom, wpisuje te ostatnie na prowadzoną przez siebie listę tzw. publicznych ostrzeżeń. W mijającym tygodniu trafiły na nią dwa podmioty, a więc BitBay i Abucoins.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies