Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki kuszą premiami za założenie konta. Który bank płaci najwięcej?

Za założenie konta można dostać od 100 do nawet 700 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by odebrać taką premię? 

Banki w swoich arsenałach mają wiele sposobów na przyciąganie nowych klientów. Np. w erze wysokiej inflacji potencjalnych klientów kusiły (i niektóre nadal to robią) możliwością założenia lokat i kont oszczędnościowych z oprocentowaniem wyższym niż w ofercie dla dotychczasowych klientów.

Na ciekawy pomysł wpadł bank PKO BP, który daje nowym klientom możliwość testowania konta, kart czy aplikacji mobilnej. Jeśli klient będzie kręcił nosem na jakość czy ceny usług, po 100 dniach od otwarcia rachunku (i spełnieniu warunków opisanych w regulaminie) może z niego zrezygnować, a bank zwróci pobrane w tym czasie opłaty.

Ale nic tak nie działa na klientów, jak możliwość zgarnięcia premii pieniężnej. Świadczy o tym fakt, że tego typu zachęty mają się dobrze właściwie od zawsze, choć na przestrzeni lat zmieniły się nieco zasady wypłacania premii (o czym więcej w dalszej części). U progu tego lata można wręcz zaobserwować wysyp tego typu promocji. Zdarza się, że jeden bank oferuje jednocześnie kilka promocji skierowanych do różnych grup klientów.
Sprawdziłem, na jaką premię można liczyć w poszczególnych bankach oraz spełnienie jakich warunków jest przepustką do nagrody.

Bank Pekao oferuje premie pieniężne za założenie konta kilku segmentom klientów. Dorośli klienci mogą zgarnąć 200 zł, ale w ratach. Warunkiem jest założenie do końca września 2024 r. Konta Przekorzystnego w pakiecie z kartą debetową, bankowością internetową Pekao24 oraz aplikacją mobilną PeoPay (za to bank płaci 50 zł). Drugi warunek to wykonanie w trzech kolejnych miesiącach od otwarcia rachunku co najmniej po pięć transakcji bezgotówkowych kartą debetową. Za transakcyjność bank nagradza premią w wysokości 150 zł.

Przeczytajcie także: Ciekawostka z Santandera: nawet podczas przerwy technicznej zalogujecie się na konto przez aplikację mobilną

150 zł czeka na młodszych klientów Pekao. Premia przyznawana jest za założenie Pakietu PeoPay KIDS (Konto Przekorzystne, konto oszczędnościowe Mój Skarb, karta debetowa i aplikacja PeoPay KIDS). W przypadku rachunków dla dzieci w wieku poniżej 6 lat warunkiem otrzymania premii jest wpłacenie przez rodziców na rachunek co najmniej 200 zł. Od dzieci w wieku 6-12 lat oraz 13-17 lat (właściwie od ich rodziców lub opiekunów) bank wymaga zalogowania się do aplikacji PeoPay oraz trzech płatności kartą lub Blikiem.

Na nowych dorosłych klientów mBanku czeka potencjalnie aż 550 zł. Bank wypłaci 200 zł za otwarcie konta przez aplikację mobilną, a więc z wykorzystaniem selfie lub e-dowodu. Kolejne 100 zł to premia za wpłatę na konto co najmniej 1 tys. zł w ciągu 7 dni kalendarzowych od otwarcia konta oraz wykonanie ośmiu transakcji kartą (w tym płatności telefonem) lub Blikiem w miesiącu otwarcia rachunku lub w kolejnym. Po 50 zł (w sumie 150 zł) czeka w kolejnych miesiącach za jednorazowy wpływ na konto minimum 1000 zł i dokonanie ośmiu transakcji kartą lub Blikiem.

To razem 450 zł. Dodatkowe 100 zł czeka na rodziców, którzy założą dziecku eKonto Junior. Trzeba to zrobić do końca pierwszego miesiąca następującego po otwarciu eKonta w wersji dla dorosłych.

mBank kusi premiami również młodzież w wieku 13-17 lat, która do końca września założy eKonto możliwości. Po 20 zł premii wypłaci za minimum pięć płatności telefonem, wykonanie trzech przelewów na numer telefonu oraz za utrzymanie co najmniej 30 zł na celu oszczędnościowym (to program, w ramach którego drobne kwoty z zakupów opłaconych np. kartą trafiają na specjalne konto oszczędnościowe związane z określonym przez klienta celem oszczędzania). A jeśli młody klient spełni wszystkie trzy warunki, bank dorzuci 140 zł premii, czyli w sumie 200 zł.

Ale na tym nie koniec. Jeśli młody klient sprawdzi się w roli akwizytora banku, a więc skutecznie poleci konto innej osobie, może zgarnąć dodatkowe 150 zł. A jeśli skutecznie poleci bank rodzicowi, który w okresie sześciu miesięcy od otwarcia rachunku spełni określone warunki transakcyjności, wówczas za każdy miesiąc bank wypłaci po 50 zł, łącznie 250 zł. W sumie za założenie konta i skuteczne polecenie usług banku można zainkasować 600 zł.

Z kolei na potencjalnych klientów w wieku 18-24 lata w mBanku czeka aż do 700 zł za założenie eKonta możliwości i aktywność na koncie. W tym przypadku promocja trwa do 16 lipca lub do wyczerpania limitu 5000 kont. Pierwsze 150 zł (w formie bonów do Żabki) można otrzymać za dokonanie (do końca pierwszego pełnego miesiąca po założeniu konta) pięciu transakcji kartą lub telefonem oraz utrzymanie co najmniej 20 zł na celu oszczędnościowym. Kolejne 150 zł (również w bonach) bank wypłaci za spełnienie tych samych warunków, tyle że do końca drugiego miesiąca od założenia rachunku.

Kolejne 200 zł to nagroda za realizację (w dwóch pełnych miesiącach po zawarciu umowy) dodatkowo pięciu przelewów na telefon miesięcznie, pięciu płatności na telefon oraz utrzymywanie na celu oszczędnościowym co najmniej 50 zł. Jeśli klient spełni wszystkie powyższe warunki, a dodatkowo konto założy przez selfie lub e-dowód, otrzyma jeszcze 200 zł. Podsumowując: do odebrania jest maksymalnie 400 zł w formie pieniężnej i 300 zł w bonach do Żabki.

Przeczytajcie także: Debetowa, wielowalutowa, bezspreadowa, kredytowa – jaką kartę zabrać na zagraniczne wakacje?

Santander Bank kusi premią do 700 zł. Jakie trzeba spełnić warunki? Do końca sierpnia 2024 r. trzeba złożyć wniosek o otwarcie konta z kartą debetową oraz usługami Santander online. Pierwsza część nagrody – 150 zł – zostanie wypłacona, jeśli w pierwszym i drugim miesiącu następujących po miesiącu otwarcia konta (w każdym z dwóch miesięcy) klient zapłaci kartą debetową lub Blikiem łącznie na kwotę co najmniej 300 zł, przynajmniej raz zaloguje się do aplikacji Santander mobile oraz zapewni minimum 1 tys. zł wpływu na konto otwarte w tej promocji. Kolejne 150 zł można otrzymać po wykonaniu powyższych czynności w trzecim miesiącu

Czwarty etap promocji: nagroda w wysokości 300 zł zostanie wypłacona, jeśli w piątym i szóstym miesiącu klient zapewni wpływy o wartości co najmniej 1 tys. zł. Bank precyzuje, że wpływy definiuje jako wynagrodzenia za pracę, rentę lub emeryturę. Dodatkowe 100 zł (lub 4 bilety do kina) można otrzymać za polecenie banku innej osobie. Klient otwierający z polecenia konto z kartą i bankowością internetową musi zapłacić kartą debetową za zakupy o wartości co najmniej 300 zł.

Zaglądam do BNP Paribas, w którym do przytulenia jest 490 zł za założenie konta osobistego z kartą debetową i dostępem do bankowości elektronicznej oraz za korzystanie z platformy walutowej. W promocji należy się zarejestrować do końca września, a konto założyć do 14 października 2024 r. To jest przepustką do wypłaty 90 zł premii.

Bank wypłaci po 200 zł w kolejnych dwóch miesiącach, jeśli klient zapewni (w każdym miesiącu) wpływy na konto w wysokości minimum 1 tys. zł, wykona transakcje bezgotówkowe kartą na łączną kwotę 250 zł, aktywuje platformę FX Pl@net oraz wykona transakcje walutowe na co najmniej 300 jednostek dowolnej waluty.

Przeczytajcie także: Mobilność popłaca? O ile więcej można zarobić na lokatach zakładanych w aplikacjach mobilnych

Bank Millennium rozdaje prezenty młodszym klientom w formie karty podarunkowej goodie (to karta przedpłacona, którą można zapłacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty) o wartości 280 zł. Chodzi o Konto 360° Junior. Bank wypłaci 150 zł za założenie tego konta w aplikacji mobilnej lub Millenecie do 30 października 2024 r. oraz zasilenie go kwotą co najmniej 200 zł. W przypadku dzieci od 7. roku życia należy dodatkowo zamówić kartę debetową, zalogować się do aplikacji mobilnej na telefonie dziecka i co najmniej trzy razy zapłacić kartą, telefonem lub Blikiem.

Dodatkowe 50 zł można otrzymać, jeśli rodzic złoży wniosek o świadczenie Dobry Start 300+ przez bankowość elektroniczną Banku Millennium. Kolejne 80 zł, tyle że na karcie podarunkowej do Empiku, można otrzymać w myśl zasady „kto pierwszy, ten lepszy”. Taki bonus otrzyma pierwszych 900 osób, które otworzą konto w promocji.

Velo Bank uśmiecha się zarówno do dorosłych, jak i młodszych klientów (w wieku 18-26 lata), którzy dość łatwo mogą przygarnąć 60 zł premii. Jakie są zasady? Trzeba otworzyć VeloKonto oraz konto oszczędnościowe VeloSkarbonka i wyrazić tzw. zgody marketingowe, a następnie (w ciągu 14 dni od aktywacji VeloKonta) zalogować się do bankowości mobilnej.

Większe korzyści są do ugrania później. Zasilając konto kwotą co najmniej 2 tys. zł miesięcznie oraz płacąc kartą, telefonem lub Blikiem w okresie dziewięciu miesięcy bank zwróci 5 proc. wydatków (moneyback), maksymalnie 540 zł. Bank oferuje też program poleceń. Za każdego skutecznie poleconego klienta można otrzymać 100 zł.

W Credit Agricole promocja trwa do 18 sierpnia, a stawką jest 555 zł. Co należy zrobić? Otworzyć konto z kartą i wyciągami elektronicznymi, zezwolić bankowi na przesyłanie ofert marketingowych, zalogować się do bankowości internetowej i mobilnej, zasilać konto kwotą 1,5 tys. zł miesięcznie i wykonywać przynajmniej 10 transakcji miesięcznie. Premia to 27,75 zł za każdy miesiąc, która może być wypłacana przez 20 miesięcy od otwarcia konta, a więc w sumie uzbiera się 555 zł.

Do 500 zł premii czeka na osoby, które do końca września złożą wniosek o Konto Jakże Osobiste w Alior Banku i w ciągu kolejnych 30 dni podpiszą umowę o konto z kartą wraz ze zgodami marketingowymi. 50 zł to nagroda za założenie konta z kartą w procesie wideoselfie lub w Alior Mobile. Natomiast pozostałe 450 zł (50 zł przez 9 miesięcy) bank wypłaci, jeśli w danym miesiącu klient co najmniej pięć razy zapłaci kartą do konta lub Blikiem, zasili konto kwotą 1 tys. zł oraz zaloguje się do aplikacji Alior Mobile.

Przeczytajcie także: Bank Millennium zwiększa limit walutowy i wprowadza usługę wielowalutową

Promocję organizuje też ING Bank. Za założenie konta Direct można otrzymać w sumie 500 zł, z czego 300 zł bank wypłaci, jeśli do 29 sierpnia złożymy wniosek o ROR wraz z kontem oszczędnościowym, kartą i zgodami marketingowymi. Konto trzeba założyć przez stronę internetową lub w aplikacji Moje ING.

W dwóch dowolnych miesiącach trwania promocji należy zapewnić wpływy o wartości co najmniej 1 tys. zł, wykonać 15 transakcji bezgotówkowych kartą wydaną do konta, portfelem mobilnym (Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay) lub Blikiem w sklepach stacjonarnych, raz zapłacić Blikiem w internecie, trzy razy zalogować się do Mojego ING oraz do 30 listopada 2024 r. odłożyć na koncie oszczędnościowym co najmniej 500 zł. Na dodatkowe 200 zł można liczyć, jeśli konto zostanie otwarte w aplikacji i potwierdzone metodą na selfie.

Takie same warunki i nagrody obowiązują w ramach promocji Konta Mobi 18-26, Future i Komfort – bank wypłaci 300 zł za założenie pakietu produktów i określoną transakcyjność oraz 200 zł za skorzystanie z metody selfie przy zakładaniu rachunku. Z kolei dla młodzieży (Konto Mobi 13-17) ING oferuje w promocji 100 zł. Żeby załapać się na premię, rodzic (klient ING) musi złożyć wniosek o konto do 5 sierpnia w Moim ING i wyrazić zgody marketingowe. Kolejny warunek to przelew na konto dziecka o wartości co najmniej 100 zł. Należy to zrobić najpóźniej do 5 września.

Na koniec ważna informacja dotycząca wszystkich tego typu promocji. Przepustką do nagród nie jest tylko spełnienie określonych warunków. Trzeba również zgłosić chęć uczestnictwa w danej promocji, czyli z reguły wypełnić odpowiedni formularz.

Fot. Maciej Bednarek

Okiem redaktora

W przeszłości promocje, w ramach których bank przyznawał premię za otwarcie konta, działały inaczej. Wystarczyło otworzyć konto, by bank wypłacił nagrodę bez żadnych dodatkowych warunków. Bank oszukiwał się, że "złowił" klienta, a klient udawał, że jest klientem, bo poza formalnym założeniem rachunku i odebraniem premii nic praktycznie go z bankiem nie łączyło. Takie praktyki wręcz wykreowały "łowców promocji", którzy z podobnych akcji uczynili sobie dodatkowe źródło dochodu.

Teraz jest inaczej. Promocje zwykle łączą się z finansową, produktową i technologiczną edukacją. Zasady promocji świadczą o tym, że banki nie tylko pragną pozyskać klientów, ale chcą, żeby byli aktywni i od samego początku zasmakowali różnych sposobów obsługi i różnych usług (bankowość internetowa, mobilna, karty, płatności telefonem, Blik czy programy systematycznego oszczędzania). Promocje zachęcają też klientów do otwierania kont przez selfie, e-dowód czy wideoweryfikację. 

Ciekawym trendem jest też dzielenie promocji na etapy. Bank reklamuje, że wypłaci np. 500 zł premii. Ale to kwota maksymalna. Za samo założenie konta można dostać 50 czy 100 zł. Sięgnięcie po dodatkową nagrodę jest możliwe dopiero po spełnieniu kolejnych warunków i często rozłożone w czasie.

Maciej Bednarek
KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies