Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wise zmienia cennik. Część opłat pójdzie w górę

Na stronie fintechu znaleźć można kalkulator, który porównuje koszt transferu na starych i nowych warunkach

Fintech Wise, z którego usług korzystają również polscy klienci, poinformował o zmianach w opłatach. Niektóre obniżono, jednak znaczna część zmian jest niekorzystnych dla klientów.

Fintech specjalizuje się w przelewach międzynarodowych, obsługując transakcje w kilkudziesięciu walutach świata, w tym w złotych. Prowizje od transakcji zależą od wybranych walut, kwot, a także od metod wpłaty i wypłaty środków. Każdy klient Wise sam może sprawdzić, jak zmieni się koszt przelewów operacji, które zwykle wykonuje. Fintech umieścił bowiem na stronie internetowej specjalny kalkulator.

Przeczytajcie także: Millennium wymienia bankomaty

Natomiast ogólnie rzecz ujmując, przede wszystkim wzrosły opłaty za zasilenie polskim złotym konta Wise i wysyłanie środków w naszej walucie, zarówno w przypadku wykorzystania konta Wise, jak i przelewu bankowego, kart kredytowych czy karty kredytowej Mastercard. Przykładowo dla pary złoty-euro, jeśli użytkownik wysyła 1000 zł, płacąc przelewem bankowym, to naliczone zostanie 9,20 zł opłaty (2,85 zł opłaty stałej i 0,64 proc. kwoty przelewu opłaty zmiennej). Wcześniej było to 6,76 zł (1,49 zł + 0,53 proc.).

Jeśli w analogicznych warunkach użyje się karty kredytowej, opłata wzrośnie z 12,89 zł na 25,99 zł. Opłaty za zasilenie konta i wysyłanie środków wzrosty też np. dla dolara (przy wykorzystaniu polecenia zapłaty, karty debetowej lub kredytowej), euro czy franka szwajcarskiego (karta kredytowa i debetowa), a także przy wypłacaniu pieniędzy m.in. w euro czy dolarach za pomocą przelewu bankowego.

Przeczytajcie także: Blik Płacę Później w bramce Tpay

W niektórych przypadkach (dla odpowiednich par walut oraz metod transferu) charakter zmiany uzależniony jest od kwoty przelewu – mniejsze transfery podrożały, a większe staniały. Przykładowo dla pary euro-złoty przy wysyłce 100 euro przelewem bankowym nowa opłata wyniesie 1,77 euro (1,24 euro opłaty stałej, 0,54 proc. zmiennej) w miejsce dawnego 1,27 euro (0,56 euro stałej i 0,72 proc. zmiennej). Ale już przy transferze 1000 euro nowa opłata okaże się bardziej korzystna – 6,60 euro względem 7,72 euro.

Zapowiedziano także, że darmowe przelewy w tej samej walucie z rachunku użytkownika będą utrzymane dla funta brytyjskiego, euro, węgierskiego forinta i dolara singapurskiego, ale tego typu operacje staną się droższe w przypadku szeregu innych walut, w tym polskiego złotego. Jednocześnie w zestawieniu zmian wskazano, że polski złoty (obok m.in. funta brytyjskiego) znalazł się gronie walut, w których tańsze ma być odbieranie środków.

Wise rozpoczął działalność w 2011 roku – wówczas jeszcze jako TransferWise (zmiana nazwy nastąpiła w 2021 roku). Klienci fintechu mają do dyspozycji wirtualny portfel, którym można zarządzać w aplikacji mobilnej.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies