Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP: w bankach i SKOK-ach w pół roku przybyło prawie milion rachunków dla osób fizycznych

Rośnie także średnia liczba transakcji przypadających na jeden rachunek

Na koniec 2023 r. banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe prowadziły 51 mln rachunków dla osób fizycznych – wynika z nowych danych NBP. To wzrost o prawie milion na przestrzeni półrocza (1,8 proc.).

Przeczytajcie także: Oto obraz sieci bankomatowej w Polsce

Za wyjątkiem I półrocza 2021 r., gdy liczba rachunków wyniosła 44 mln (rok wcześniej 44,3 mln), od dłuższego czasu statystyki dotyczące ROR-ów dowodzą stałych wzrostów: 44,9 mln w II poł. 2021 r., 46,1 mln w I poł. 2022 r., 47,8 mln w II poł 2022 r., 50,1 mln w I poł. 2023 r. i w końcu 51 mln w II poł. 2023 r.

Z danych NBP wynika także, że średnia liczba transakcji przypadających na jeden rachunek wyniosła w ostatnich sześciu miesiącach minionego roku 148,3. To wzrost o prawie 5 proc. względem wcześniejszego półrocza (wtedy było to średnio 141,3 transakcji).

Przeczytajcie także: Pracownik przelewał zwroty z terminala na swoją kartę

A więcej na temat tego, ile rachunków osobistych dla klientów indywidualnych prowadziły poszczególne banki w Polsce, przeczytacie w tekście: Oto banki, które prowadzą najwięcej rachunków osobistych w Polsce. Na czele PKO, Pekao i Santander.

W ostatnim czasie w serwisie cashless.pl publikowaliśmy też bazujące na statystykach NBP teksty dotyczące liczby kart i transakcji nimi wykonywanych, udziału płatności zbliżeniowych w transakcjach w terminalach, liczby funkcjonujących na rynku terminali, sieci bankomatów i wpłatomatów, a także przelewów natychmiastowych oraz fraudów.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: NBP, KONTA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies