Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP: Rekordowe statystyki dotyczące wpłat. W IV kw. spadła natomiast liczba i wartość wypłat gotówki z bankomatów

Na koniec roku sieć bankomatów liczyła prawie 22,1 tys. urządzeń, a pieniądze można było wpłacać w ponad 12 tys. maszyn

Na koniec 2023 r. funkcjonowało w Polsce 22085 bankomatów. To o 260 więcej niż na koniec III kw. tego samego roku – wynika ze zaktualizowanych właśnie tabel statystycznych opracowywanych przez NBP. Z kolei sieć wpłatomatów i recyklerów (czyli tych maszyn, które umożliwiają wpłatę gotówki) na koniec IV kwartału zwiększyła się do 12040 urządzeń. Na koniec września było 11463 takich urządzeń.

Przeczytajcie także: 97 proc. transakcji w terminalach jest zbliżeniowych

W ostatnich trzech miesiącach roku zrealizowano 122,3 mln wypłat gotówki na łączną kwotę 101,5 mld zł. Pod względem liczby jest to spadek kwartał do kwartału o 4 proc., a pod względem wartości o nieco ponad 1 proc.

Jeśli chodzi o wpłaty, to ich liczba i wartość rosną. W III kw. wykonano 2,3 mln takich transakcji (wzrost o prawie 11 proc.), na łączną kwotę 65,7 mld zł (wzrost o 9 proc.).

Podsumowanie całego półrocza przedstawia zaś opublikowany przez NBP raport "Ocena funkcjonowania polskiego systemu płatniczego w II półroczu 2023 r.”. Wynika z niego, że w II połowie minionego roku zrealizowano w bankomatach (w tej kategorii uwzględniane są również recyklery) 302 mln transakcji, czyli o 4,2 proc. mniej niż w I połowie 2023 r. Z tego 249,8 mln dotyczyło wypłat gotówki (spadek o 6 proc.). Udział wypłat gotówki we wszystkich transakcjach bankomatowych zmniejsza się systematycznie od 2012 r. i w II połowie zeszłego roku wyniósł 82,7 proc. Jak tłumaczy NBP, stopniowy spadek udziału wypłat spowodowany jest przede wszystkim rosnącą skalą innych operacji, w szczególności samoobsługowych depozytów gotówkowych.

Przeczytajcie także: Ponad 1,3 mln terminali na polskim rynku

W całym półroczu wartość tego typu transakcji pozostała na niemal niezmienionym poziomie co w I połowie 2023 r. i wyniosła 330,3 mld zł (spadek wyniósł 0,02 proc.). Na operacje wypłaty gotówki przypadło z tego 204,4 mld zł (spadek o 5,6 proc.). Udział wypłat gotówki w wartości wszystkich transakcji zmniejszył się na przestrzeni sześciu miesięcy i wyniósł w II połowie 2023 r. 61,9 proc. (półrocze wcześniej było to 66 proc.).

W II półroczu średnia wartość transakcji bankomatowej, rozumianej jako wypłata gotówki, depozyt gotówkowy, przelew oraz zakup towarów lub usług, zwiększyła się względem poprzedzających sześciu miesięcy o 4,4 proc. i wyniosła 1094 zł. Przy czym średnia wartość wypłaty gotówki (czyli wciąż najbardziej popularnego rodzaju transakcji) wyniosła 818,1 zł (nieznaczny wzrost – o 0,4 proc. – w porównaniu do poprzedzającego półrocza). Z kolei średnia wartość wpłat gotówki w II półroczu sięgnęła 2420,6 zł.

W serwisie cashless.pl znajdziecie więcej danych statystycznych dotyczących płatności, m.in. dowiecie się, że liczba terminali przekroczyła już 1,3 mln sztuk, w obiegu było 45,2 mln kart,, a 97 proc. realizowanych w terminalach transakcji to płatności zbliżeniowe.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies