Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przyszłość przelewów jest natychmiastowa. Dane NBP pokazują ciągły wzrost popularności systemów Express Elixir i BlueCash

W II poł. 2023 r. wartość przelewów w systemie Express Elixir wzrosła o niemal 22 proc., a w konkurencyjnym BlueCash – o ok. 15 proc.

Mimo, że za przelewy realizowane w czasie zbliżonym do rzeczywistego trzeba w wielu bankach płacić więcej niż za tradycyjne przelewy w systemie Elixir, to popularność transakcji natychmiastowych cały czas rośnie. Z opublikowanego właśnie przez Narodowy Bank Polski raportu na temat funkcjonowania systemu płatniczego w II poł. 2023 r. wynika, że w tym okresie Express Elixir, którego operatorem jest KIR, rozliczył 206,8 mln transakcji. To wzrost o 27,2 proc. względem poprzedzającego półrocza. Wartość transakcji wzrosła zaś o 21,8 proc. i wyniosła 111,4 mld zł.

Przeczytajcie także: 30 lat Elixira - od papierowych druków do przelewów natychmiastowych

Rośnie też wartość transakcji rozliczonych za pośrednictwem alternatywnego dla Express Elixira systemu płatności natychmiastowych BlueCash, którym zarządza spółka Autopay (wcześniej Blue Media). Od lipca do grudnia wartość tych przelewów wyniosła 10,8 mld zł, co oznacza wzrost o 14,6 proc. względem wcześniejszego półrocza. Liczba transakcji nieco spadła – o 1,4 proc. do 7,2 mln. Być może trzeba to wiązać z tym, że grupa banków oferujących BlueCash w II poł. ubiegłego roku pomniejszyła się o kilka instytucji spółdzielczych.

Wracając do systemu Express Elixir, to za wzrost jego popularności odpowiada w dużej mierze Blik, w którym wykorzystuje się infrastrukturę KIR-u do przelewów na numer telefonu odbiorcy. Co ciekawe pojawiają się informacje, że coraz więcej małych biznesów proponuje klientom płatności P2P Blikiem jako alternatywę dla transakcji na terminalach. Więcej na ten temat w tekście: Wartość przelewów na telefon Blik wzrosła w ciągu roku prawie o 80 proc. Czy stoją za tym m.in. płatności za produkty i usługi?

Przeczytajcie także: Rośnie liczba fraudów, ale ich udział w ogóle transakcji nadal znikomy

Opublikowane właśnie dane NBP zdają się potwierdzać, że przelewy P2P Blikiem, zwykle opiewające na mniejsze kwoty, ważą coraz więcej w statystyce Express Elixira. Wskazuje na to spadająca średnia wartość pojedynczej transakcji. W II połowie minionego roku wynosiła ona 539 zł, podczas gdy rok wcześniej kształtowała się na poziomie 630 zł, a trzy lata wcześniej – 1 tys. zł. By zobrazować skalę spadku średniej wartości pojedynczego zlecenia, warto przytoczyć też jeszcze starsze dane – w II poł. 2018 r. średnia ta wynosiła 2,21 tys. zł, w II poł. 2017 r. – 3,32 tys. zł, a w II poł. 2016 r. było to 3,65 tys. zł.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies