Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest zielone światło dla europejskiego portfela. Przepisy mają ułatwić korzystanie z usług cyfrowych w UE

Unijny portfel ma ułatwiać uwierzytelnianie w internecie, zarówno podczas korzystania z usług publicznych, jak i prywatnych

Parlament Europejski dał zielone światło projektowi utworzenia europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. To narzędzie, które ma ułatwić obywatelom Unii Europejskiej identyfikację i uwierzytelnianie w internecie. Dzięki niemu mają zyskać zdalny dostęp do usług publicznych i prywatnych, a także móc wygodnie podpisywać dokumenty online. Aby przyjęte wczoraj rozporządzenie mogło wejść w życie, musi być jeszcze zatwierdzone przez Radę Unii Europejskiej.

Europejski portfel (EU Digital Identity Wallet, EUDI) ma być odpowiedzią na rosnące zainteresowanie obywateli korzystaniem z usług w sposób cyfrowy. Coraz częściej sięgają oni po rozwiązania dostawców komercyjnych, którzy umożliwiają użytkownikom przechowywanie danych w jednym miejscu, na ich telefonach komórkowych. W ocenie Komisji korzystanie z tego typu komercyjnych portfeli cyfrowych, choć wygodne, odbywa się kosztem utraty kontroli nad danymi osobowymi, a rozwiązania te nie są powiązane ze zweryfikowaną tożsamością fizyczną, co z kolei utrudnia ograniczenie oszustw i cyberprzestępstw.

Przeczytajcie także: Już wkrótce przedstawimy najbardziej wpływowe kobiety w branży

Z tych względów ma zostać stworzony unijny portfel tożsamości. Korzystanie z niego ma być całkowicie dobrowolne, a użytkownicy – za pośrednictwem tzw. panelu prywatności – mają mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi. Przewidziano również bezpłatne wykorzystywanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Zgodnie z założeniami, EUDI będzie się można posługiwać przy korzystaniu z usług wielkich platform online, takich jak Facebook, Twitter, Amazon, Booking, Zalando czy Google (które będą zobowiązane do respektowania go), a także przy załatwianiu spraw administracyjnych czy korzystaniu z usług publicznych.

Przeczytajcie także: Ruszyło allegro.sk

Już w zeszłym roku rozpoczęto kilka pilotaży mających na celu stworzenie prototypu europejskiego portfela tożsamości. W serwisie cashles.pl mogliście przeczytać o jednym z nich w tekście: PKO BP chce współtworzyć europejską tożsamość cyfrową. Przystąpił do międzynarodowego konsorcjum Potential. Podmioty zaangażowane w ten pilotaż (a jest ich 150 z 19 krajów) mają współtworzyć i sprawdzać praktyczną użyteczność portfeli tożsamości cyfrowych w różnych sytuacjach, np. przy otwieraniu konta w banku, rejestracji karty SIM czy korzystaniu z mobilnego prawa jazdy.

Centralny Ośrodek Informatyki, który odpowiada za polskiego mObywatela, bierze udział zarówno w projekcie Potential, jak i uczestniczy w działaniach grupy roboczej EU ToolBox, która ma wypracować techniczne standardy europejskiego portfela tożsamości. Jednocześnie pracuje nad dostosowaniem apki mObywatel do wymogów EUDI.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies