Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP chce współtworzyć europejską tożsamość cyfrową. Przystąpił do międzynarodowego konsorcjum Potential

PKO BP weźmie udział w przygotowaniu i pilotażu wykorzystania europejskiej tożsamości cyfrowej do zdalnego otwierania konta

PKO BP został partnerem międzynarodowego konsorcjum Potential, które odpowiada za stworzenie i pilotażowe wdrożenie portfeli tożsamości cyfrowych Unii Europejskiej. We współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji bank będzie brał udział w przygotowaniu i pilotażu wykorzystywania europejskiej tożsamości cyfrowej do zdalnego otwierania konta. Jak podkreślono w komunikacie o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku akcesyjnego do konsorcjum, PKO BP jest jedynym bankiem z Polski zaangażowanym w tę inicjatywę.

Przeczytajcie także: Allegrowicze będą mogli zamawiać zakupy do PaczkoPunktów

Potential to projekt współprowadzony przez Francję i Niemcy, finansowany w ramach unijnego programu "Cyfrowa Europa". Celem projektu jest rozwijanie europejskiego portfela tożsamości cyfrowej w sześciu sektorach: usługi rządowe, bankowość, telekomunikacja, prawo jazdy, podpis elektroniczny i zdrowie. W przedsięwzięciu bierze udział ponad 150 partnerów z 19 krajów UE i Ukrainy, którzy będą współtworzyć oraz sprawdzać praktyczną użyteczność portfeli tożsamości cyfrowych w różnych sytuacjach, np. przy otwieraniu konta w banku, wydawaniu prawa jazdy czy wynajmowaniu samochodów. Pilotaż rozwiązania ma potrwać do połowy 2025 r.

Przeczytajcie także: Emiteo i GPW Private Market z licencją na crowdfunding

PKO BP podkreśla, że jest dobrze przygotowany do udziału w projekcie skupiającym się na kształtowaniu bezpiecznych i wygodnych dla klientów rozwiązań europejskiej cyfrowej tożsamości. Instytucja przypomina, że ma już bogate doświadczenia z naszego rynku – była pierwszym bankiem, który umożliwił klientom korzystającym z bankowości elektronicznej składanie wniosków o świadczenia 500+ czy Dobry Start, dostęp do PUE ZUS czy utworzenie profilu zaufanego. Jako pierwszy dostawca tożsamości zintegrował się z tzw. węzłem krajowym i poprzez usługę mojeID umożliwia swoim klientom logowanie się zarówno do portali administracji publicznej, jak i komercyjnych dostawców usług. – PKO Bank Polski nadaje ton przemianom technologicznym w sektorze bankowym, wspiera innowacyjność gospodarki, wypracowuje rozwiązania technologiczne rewolucjonizujące podejście m.in. do usług e-administracji. Potencjał cyfrowy banku i nasze aspiracje wykraczają poza rodzimą branżę finansową. Jesteśmy gotowi wspierać Komisję Europejską w pracach na rzecz bezpiecznej europejskiej tożsamości cyfrowej – mówi Michał Macierzyński, dyrektor Departamentu usług cyfrowych w PKO BP.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies