Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Emiteo i GPW Private Market z licencją na crowdfunding. KNF wydała zezwolenia

KNF poinformowała dziś także o wpisaniu kilku kolejnych podmiotów na listę ostrzeżeń publicznych

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o szeregu podjętych dziś przez siebie decyzji. Spośród nich najciekawsze dla czytelników cashless.pl jest zapewne wydanie zezwoleń na prowadzenie działalności jako dostawca usług finansowania społecznościowego.

Przeczytajcie także: Pierwsza licencja na działalność crowdfundingową

Licencję taką otrzymały Emiteo i GPW Private Market, a obejmuje ona usługi finansowania społecznościowego w zakresie crowdfundingu inwestycyjnego. W serwisie cashless.pl mogliście niedawno przeczytać, że jako pierwsza licencję na crowdfunding otrzymała spółka Finansowo.pl. Co istotne, od 11 listopada, a więc już za dwa tygodnie, usługi crowdfundingowe będą mogły w Polsce świadczyć jedynie te platformy finansowania społecznościowego na cele gospodarcze, które otrzymają stosowne zezwolenie od KNF (oraz platformy notyfikowane z licencjami uzyskanymi w innych państwach UE). Podmiotom prowadzącym tego typu działalność pozostało zatem niewiele czasu, by dołączyć do grona, w którym dziś znalazły się Emiteo i GPW Private Market.

W komunikacie z dzisiejszego posiedzenia KNF znalazła się też informacja o zakazie, jaki nałożono na szereg biur usług płatniczych. W związku z rażącym naruszeniem obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, a wynikających z ustawy o usługach płatniczych, prowadzenia działalności zakazano 11 podmiotom. W większości przypadków biura płatnicze nie przekazały nadzorcy informacji o łącznej liczbie i wartości transakcji płatniczych wykonanych przez nie w minionych latach, a także dokumentu potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia albo gwarancji bankowej bądź ubezpieczeniowej.

Przeczytajcie także: Nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych

Uzupełniono dziś także listę ostrzeżeń publicznych. Znalazły się na niej platforma Forus Capital, Medco Finance oraz MyProfitLive Trading, w odniesieniu do których KNF skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia. Oprócz tych podmiotów na listę trafiła również spółka Aderlo z Warszawy, której KNF zarzuca nieprawidłowości przy dokonywaniu oferty publicznej papierów wartościowych. A także Horyzont-In, co do którego nadzorca złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postaci wykonywania działalności agencyjnej z naruszeniem wymogów ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

Fot. freepik.com

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies