Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pocztowy, jako jeden z pierwszych na polskim rynku, przeniesie do chmury bankowość elektroniczną

Finalizacja projektu, zapoczątkowanego jeszcze w grudniu 2022 r., przewidziana jest na bieżący kwartał

Przy okazji prezentacji wyników finansowych za ubiegły roku Bank Pocztowy pochwalił się, że jeszcze w tym kwartale przeniesie do chmury swój system bankowości elektronicznej. – Chmura obliczeniowa pozwoli na wdrożenie mechanizmów automatycznej naprawy oraz przyczyni się do wzmocnienia bezawaryjności bankowości elektronicznej dla klientów – powiedział Michał Leski, wiceprezes Pocztowego, nadzorujący obszar informatyki i rachunkowości.

Przeczytajcie także: Jak banki z Polski wdrażają sztuczną inteligencję?

Jego zdaniem wdrożenie przyniesie także korzyści operacyjne. – W tym modelu dostawca chmurowy realizuje część czynności utrzymaniowych i eksploatacyjnych, od których uwalnia pracowników. Technologia chmurowa umożliwia ponadto automatyzację budowania środowisk informatycznych i wdrażania aplikacji – zaznacza Michał Leski.

Wdrożenie ma zostać sfinalizowane jeszcze w tym kwartale. Dzięki temu Pocztowy będzie jednym z pierwszych banków na polskim rynku, który przeniesie do chmury obliczeniowej tak ważny element swoich systemów. O rozpoczęciu tego projektu Pocztowy informował w grudniu 2022 r., o czym mogliście przeczytać w tekście Bank Pocztowy migruje do chmury. Dzięki temu nowe usługi mają być wdrażane szybciej.

Przeczytajcie także: Właściciel Providenta opóźnia publikację wyników przez list z KNF

Obecnie większość podmiotów rynku finansowego wykorzystuje chmurę obliczeniową w różnych obszarach działalności lub zamierza to robić w niedalekiej przyszłości. Pierwszym bankiem, który chwalił się tak szeroką co do zakresu migracją, był spółdzielczy Nicolaus Bank z Torunia. Na chmurę w wybranych aspektach swojej działalności zdecydowały się też postawić np. ING, BNP Paribas czy SGB. Pod koniec zeszłego roku PKO, który blisko współpracuje z Operatorem Chmury Krajowej, poinformował, że przeniósł do chmury stanowiska pracy doradców klienta. Zaś kilka dni temu spółka PKO Faktoring pochwaliła się przeniesieniem jako pierwszy faktor w kraju i jako pionier w grupie PKO, w stu procentach do chmury.

Zdaniem Jana Ziomka, partnera w Kancelarii Kochański & Partners a wcześniej kierownika w departamencie ds. fintechu Komisji Nadzoru Finansowego, początkowo istotną barierą dla wdrożeń chmurowych, były wymogi nadzoru finansowego wyrażone w komunikacie z października 2017 r. Ze względu na nie banki bardzo ostrożnie podchodziły do kwestii wdrożenia chmury. Zmieniło się to jednak w styczniu 2020 r., gdy KNF opublikował nowe stanowisko, umożliwiające instytucjom finansowym wykorzystanie chmury obliczeniowej w większym stopniu.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies