Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tanie i szybkie przelewy w euro coraz bliżej. Rada UE przyjęła właśnie rozporządzenie w tej sprawie

Wcześniej odpowiednie regulacje przyjęli posłowie Parlamentu Europejskiego. Nowe przepisy wejdą w życie po okresie przejściowym

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie dotyczące płatności natychmiastowych w euro. W efekcie konsumenci i firmy z państw UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogli szybko przesyłać pieniądze o dowolnej porze dnia, w obrębie jednego kraju, ale też poza jego granice. Proces ten nie powinien trwać dłużej niż 10 sekund.

Nowe przepisy mają ograniczyć zależność od instytucji finansowych (ale też infrastruktury) z państw trzecich. Rada w swoim komunikacie przekonuje, że usprawnienie procesu przepływów pieniężnych zwiększy innowacyjność usług.

Przeczytajcie także: Rynek płatności odroczonych w Polsce nadal rośnie

Uzgodnione przepisy zakładają, że dostawcy usług płatniczych (np. banki), którzy zapewniają standardowe usługi polecenia przelewu w euro, będą zobowiązani oferować także usługę polegającą na zlecaniu i odbieraniu płatności natychmiastowych w euro. Za rozwiązania tego typu nie będą mogli pobierać opłaty wyższej niż w przypadku standardowych poleceń przelewu w unijnej walucie.

Regulacje dają dostęp do systemów płatności instytucjom płatniczym i instytucjom pieniądza elektronicznego. To za sprawą zmian w dyrektywie o ostateczności rozrachunku. Po okresie przejściowym podmioty te będą musiały oferować usługę polegającą na wykonywaniu i odbieraniu poleceń przelewu natychmiastowego. Jednocześnie wprowadzane są zabezpieczenia, aby dostęp udzielony tym instytucjom nie powodował dodatkowych zagrożeń dla systemu.

Przeczytajcie także: Karol Sadaj w radzie nadzorczej eGabinetu

Przepisy przewidują też, że dostawcy płatności natychmiastowych będą musieli sprawdzać, czy numer IBAN zgadza się z nazwą odbiorcy. Rozwiązanie jest wdrażane, by powiadamiać płatnika przed transakcją o ewentualnych pomyłkach lub oszustwach. Wymóg ten będzie dotyczyć także zwykłych przelewów.

Na początku lutego mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że przepisy, które mają uczynić przelewy ekspresowe bardziej dostępnymi, przyjęli posłowie Parlamentu Europejskiego. Za nowymi regulacjami głosowała zdecydowana większość, bo blisko 600 eurodeputowanych.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies