Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rynek płatności odroczonych w Polsce nadal rośnie. Siły odzyskuje też segment tradycyjnych pożyczek

Chociaż w grudniu branża płatności odroczonych zanotowała gorsze wyniki niż w listopadzie, to rok do roku nadal widoczny jest wzrost zainteresowania tego rodzaju usługami

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego oraz CRIF (dostawca informacji kredytowych) udostępniły dane dotyczące funkcjonowania sektora płatności odroczonych w Polsce (z angielskiego BNPL, czyli buy now, pay later – kup teraz, zapłać później). Wynika z nich, że w grudniu firmy działające na tym rynku i analizowane przez FRRF udzieliły finansowania o wartości ponad 353 mln zł. To o niespełna 33 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku, ale jednocześnie o przeszło 14 proc. mniej niż w miesiącu poprzedzającym.

Przeczytajcie także: Rewolucja personalna w PZU

Spadek grudniowych wyników względem listopadowych nie powinien być zaskoczeniem – podobne zjawisko zauważono w latach poprzednich. Fundacja tłumaczy je wysoką listopadową bazą, wynikającą z promocji organizowanych przez firmy e-commerce w ramach Black Friday i Cyber Monday. Klienci, którzy w tym czasie zdecydowali się na zakupy i płatności odroczone, w kolejnym miesiącu byli mniej aktywni.

Podmioty z segmentu BNPL w grudniu minionego roku udzieliły ok. 1,08 mln pożyczek. W listopadzie takich pożyczek zarejestrowano 1,21 mln, czyli o 11,4 proc. więcej. W relacji rok do roku nadal jednak mowa jest o wzrostach – pożyczek tego typu było więcej o niemal 37 proc., gdy dane zestawi się z tymi z końca 2022 roku. Z płatności odroczonych w grudniu 2023 roku skorzystało ok. 0,5 mln klientów – to o niemal 30 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Jednocześnie należy jednak odnotować, że oznacza to spadek o ponad 6 proc. względem listopada.

Przeczytajcie także: Grupa Comperia.pl pozbywa się serwisu Telepolis

Opublikowane dziś dane zawierają także informacje na temat sektora tradycyjnych pożyczek pozabankowych (w tym przypadku prezentowane są wyniki ze stycznia). Firmy z tego sektora udzieliły finansowania o wartości 1,177 mld zł. Względem analogicznego okresu 2022 roku oznacza to wzrost o niemal 15 proc. W tym czasie instytucje pożyczkowe przyznały 334 tys. pożyczek wobec 330 tys. miesiąc wcześniej i 300 tys. w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.

Mocna dynamika wzrostu w znacznym stopniu wynika jednak z niskiej bazy porównawczej. W ubiegłym roku weszły bowiem w życie nowe przepisy regulujące rynek pożyczkowy (tzw. ustawa antylichwiarska). Najwyraźniej jednak po okresie przejściowym, gdy rynek wyhamował, następuje powrót do równowagi.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies