Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatności odroczone zauważalnie zyskują na znaczeniu. W rynek tradycyjnych pożyczek uderzyły nowe przepisy

Tzw. ustawa antylichwiarska sprawiła, że skurczył się rynek pożyczek. Doszło do tego mimo okresu przedświątecznego i zwiększonej konsumpcji

CRIF (dostawca informacji kredytowych) oraz Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego kolejny raz udostępniły dane dotyczące funkcjonowania sektora płatności odroczonych w Polsce. Wynika z nich, że w listopadzie firmy działające na tym rynku udzieliły finansowania o wartości ponad 253 mln zł. To o ponad 27 proc. więcej niż w październiku oraz o 177 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Przeczytajcie także: Link4 usprawnia likwidację szkód z ubezpieczeń mieszkaniowych

Podmioty z segmentu BNPL w przedostatnim miesiącu poprzedniego roku udzieliły ok. 850 tys. pożyczek. W porównaniu z listopadem 2021 roku oznacza to wzrost o ponad 235 proc. Z płatności odroczonych skorzystało 390 tys. klientów (przeszło 140 proc. więcej rok do roku). Średnia wartość pojedynczej pożyczki wyniosła ok. 300 zł. To niemal tyle samo co w październiku, ale o ponad 17 proc. mniej niż przed rokiem. Kolejny już raz zdecydowana większość (86 proc.) pożyczek z tego segmentu nie przekroczyła progu 500 zł (w momencie ich udzielenia).

Wspomniane podmioty opublikowały także dane dotyczące sektora tradycyjnych pożyczek pozabankowych (w tym przypadku prezentowane są wyniki z grudnia). Firmy z tego sektora udzieliły finansowania o wartości 1,3 mld zł. Względem analogicznego okresu 2021 roku oznacza to wzrost o niemal 18 proc. Warto jednak mieć na uwadze, że względem miesiąca poprzedzającego zanotowano spadek wartości udzielonego finansowania o 7,4 proc. (liczba udzielonych pożyczek spadła w tym czasie o 2,1 proc.).

Przeczytajcie także: Liczba bankomatów spadła do poziomu z 2015 roku

Zmiana jest o tyle ciekawa, że mowa o grudniu – zazwyczaj najlepszym miesiącu dla branży z uwagi na świąteczne zakupy. Komentując tę zmianę, Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, zauważyła, że może ona wynikać z nowej ustawy antylichwiarskiej. Część zawartych w niej zapisów weszła w życie właśnie pod koniec roku. Możliwe, że jej wpływ na branżę będzie widoczny także w kolejnych miesiącach. W grudniu przyznano ok. 310 tys. pożyczek, a ich średnia kwota wyniosła ponad 4,1 tys. zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku oznacza to wzrost o ponad 8 proc.

Rynek płatności odroczonych nadal rozwija się bardzo dynamicznie, chociaż należy pamiętać, że wysokie wzrosty wciąż są efektem stosunkowo niskiej bazy. Pod względem wartości sektor BNPL stanowi ok. 18 proc. rynku pożyczkowego (kilka miesięcy temu było to 10 proc.).

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego reprezentuje instytucje posiadające 60-proc. udział w polskim rynku pożyczek pozabankowych. Raport na temat płatności odroczonych obejmuje dane z czterech firm, a więc to obraz tylko części rynku BNPL w Polsce. FRRF nie wskazuje nazw podmiotów, które udostępniły dane do raportu, ale wiadomo, że jest wśród nich np. Allegro Pay.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies