Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BNP Paribas i BNP Paribas Faktoring nawiązały współpracę z Monevią. Klienci banku będą mogli skorzystać z mikrofaktoringu

Klientom BNP Paribas na start zaoferowane zostanie 100 tys. zł limitu faktoringowego

Bank BNP Paribas i jego siostrzana spółka BNP Paribas Faktoring nawiązały współpracę z fintechem Monevia. W rezultacie klienci banku z sektora małych firm i mikroprzedsiębiorstw zyskali nowe możliwości w zakresie korzystania z mikrofaktoringu.

Mikrofaktoring to usługa, która pomaga małym firmom zwiększyć płynność finansową. Podobnie jak w klasycznym faktoringu, przedsiębiorca sprzedaje swoje wierzytelności firmie faktoringowej, dzięki czemu nie musi czekać na zapłatę od kontrahenta i może od razu dysponować środkami. Rozwiązanie cechuje się jednak dużo większą elastycznością – w ramach mikrofaktoringu przedsiębiorca może sfinansować nawet pojedyncze faktury, nie wchodząc w długoterminowe zobowiązanie względem faktora. – Każda faktura to osobna umowa i osobna cesja. Klient ma całkowitą swobodę, które swoje wierzytelności chce upłynnić, podczas gdy w klasycznym faktoringu klient jest zobowiązany cały swój obrót z danym wierzycielem przekierowywać do firmy faktoringowej – tłumaczy w rozmowie z serwisem cashless.pl Tomasz Gąsiorowski, dyrektor handlowy spółki Monevia.

Przeczytajcie także: BFG analizuje oferty zakupu VeloBanku

Nowa usługa jest teraz dostępna dla wszystkich klientów BNP Paribas z segmentu mikro i małych przedsiębiorstw, bez względu na branżę, formę prawną, wielkość czy staż rynkowy ich firmy. – Dzięki temu, że przedsiębiorca jest naszym klientem, a więc jest już przez nas zweryfikowany, Monevia może zaproponować mu wyższy niż standardowo limit faktoringowy. Posiadacz rachunku firmowego na start dostaje nawet 100 tys. zł limitu – wskazuje Aneta Samul, odpowiedzialna za ten projekt w Banku BNP Paribas. W ramach oferty przygotowanej przez Monevię klienci nie płacą też prowizji przygotowawczej ani kar za opóźnienia w płatnościach kontrahentów – do 30 dni po terminie.

Aby otrzymać informację o możliwości sfinansowania faktury od danego kontrahenta, wystarczy podać jego numer NIP – Monevia nieodpłatnie zweryfikuje wiarygodność finansową tego podmiotu. Fintech finansuje 100 proc. wartości brutto pojedynczej faktury, a mikrofaktoringiem można objąć faktury w złotych i w euro z terminem płatności od 7 do 90 dni od dnia transakcji.

Dodatkowym bonusem przewidzianym dla klientów korzystających z mikrofaktoringu Monevii jest karta paliwowa, która nie jest obciążona prowizją za wydanie i użytkowanie. Dzięki niej przedsiębiorca może liczyć na upusty przy płatnościach za tankowanie paliwa.

Oprócz preferencyjnych warunków finansowania ustalonych przez BNP Paribas z Monevią, wyróżnikiem oferty ma być także łatwość, z jaką można z niej skorzystać. Przedsiębiorca zainteresowany usługą rejestruje się na wskazanej przez BNP Paribas podstronie platformy online fintechu. Nie są wymagane żadne dokumenty finansowe, wyciągi czy zaświadczenia. Po automatycznej weryfikacji przedsiębiorca dostaje informację o limicie i od razu może wystąpić o swoje pierwsze finansowanie. Wystarczy, że prześle na platformę fakturę, którą chciałby sprzedać, a następnie potwierdzi zgodność danych odczytanych przez system z dokumentu i zatwierdzi warunki transakcji. Środki na jego koncie pojawią się w ciągu maksymalnie 24 godzin od potwierdzenia faktury przez kontrahenta. Cały proces odbywa się online, natomiast w razie potrzeby klient może skorzystać ze wsparcia telefonicznego biura obsługi klienta Monevii.

Przeczytajcie także: Koniec płatności odroczonych Mokka?

Jak tłumaczą przedstawiciele BNP Paribas, dostarczana przez Monevię usługa stanowi dopełnienie oferty kierowanej do klientów przez podmioty z grupy bankowej. – Jednoosobowa działalność gospodarcza ma zupełnie inną specyfikę niż duże przedsiębiorstwo. Nie możemy przenieść tych samych mechanizmów, które stosujemy przy oferowaniu faktoringu większym firmom, jedynie ograniczając częściowo nasze wymogi. Mikrofirma to nie jest malutka korporacja, tylko na ogół osoba fizyczna, która zaczęła prowadzić swoją firmę i nadal jest przyzwyczajona do kontaktowania się z bankiem tak, jak to robią klienci detaliczni, a jej zdolność do dostarczania różnych danych jest bardzo ograniczona – mówi serwisowi cashless.pl Paweł Kacprzak, członek zarządu BNP Paribas Faktoring. – Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z fintechem, który może wykazać się dużo większą elastycznością niż my jako podmiot należący do dużej grupy finansowej. W rezultacie jesteśmy w stanie wskazać naszemu klientowi taką usługę, jaka odpowiada jego potrzebom, dzięki czemu nie musi on szukać odpowiednich dla siebie rozwiązań gdzie indziej – dodaje Katarzyna Lewandowska, liderka projektu ze strony BNP Paribas Faktoring. Ekspertka zaznacza także, że z nowej usługi mogą korzystać zarówno mikrofirmy, jak i większe podmioty, jeśli odpowiada to specyfice ich biznesu.

Bank BNP Paribas, BNP Paribas Faktoring oraz Monevia rozpoczęły pilotaż usługi w październiku 2023 r. Teraz chcą zainteresować ofertą szerokie grono mikro i małych przedsiębiorstw.

Monevia działa na rynku od 2016 r. Specjalizuje się w finansowaniu należności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w modelu online. Jak podaje, z jej usług skorzystało dotychczas 6,5 tys. klientów. W 2023 r. podmiot sfinansował prawie 210 mln zł nieprzeterminowanych wierzytelności.

Warto pamiętać, że faktoring to sposób na poprawę płynności finansowej firm, ale dużo droższy od na przykład kredytu obrotowego. Do tego nie można go traktować jako alternatywy dla windykacji. W klasycznej formie usługi faktor, czyli instytucja finansująca faktury, nie zajmuje się windykacją należności i w razie braku płatności od kontrahenta żąda zwrotu pieniędzy od faktoranta, czyli firmy przekazującej faktury do finansowania.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies