Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Spór między Ailleronem a Pekao. Idzie o ponad 44 mln zł

Zarzewiem konfliktu jest system transakcyjny i aplikacja mobilna, które Ailleron miał przygotować dla Pekao

Ailleron złożył pozew przeciwko Pekao, w którym domaga się zapłaty kwoty ok. 44,2 mln zł, powiększonej o odsetki ustawowe za opóźnienie i koszty procesu. Pozew został złożony 28 grudnia minionego roku, o czym fintech poinformował w komunikacie giełdowym.

Przeczytajcie także: mPay z kredytem w banku spółdzielczym

Pozew dotyczy umowy między Ailleronem a Pekao z 2018 r., w ramach której fintech miał wdrożyć, uruchomić, udzielić licencji, utrzymywać oraz rozwijać bankowość internetową oraz mobilną przeznaczoną dla klientów firmowych banku. W sierpniu 2023 r. umowa ta została jednostronnie rozwiązana przez Ailleron, który zdecydował się na to po bezskutecznych rozmowach z bankiem dotyczących zmiany jej warunków.

Jak tłumaczono, fintech dążył do modyfikacji umowy, ponieważ prace przekroczyły początkowe założenia, a cena była ustalona z góry, co doprowadziło do strat po stronie wykonawcy szacowanych wówczas na ok. 25 mln zł. Zdaniem szefa Aillerona, przy podpisywaniu umowy spółka nie była świadoma ogromu systemu, a w szczególności jego złożoności w aspekcie integracji ze środowiskami banku. Wskazywano również na brak płatności po odbiorze pierwszego etapu projektu.

Przeczytajcie także: Duża redukcja zatrudnienia w ING

Kwota roszczeń obejmuje wynagrodzenie m.in. za prace wykonane w ramach umowy oraz dodatkowe, wykonane poza jej zakresem. Niezależnie od złożenia pozwu spółka podtrzymuje wolę polubownego rozwiązania sporu z bankiem. Serwis cashless.pl poprosił Pekao o zaprezentowanie swojego stanowiska w tej sprawie. Instytucja nie zdecydowała się jednak na ten krok, tłumacząc, że nie komentuje w mediach toczących się sporów prawnych.

Ailleron to polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań informatycznych dla instytucji finansowych. Jednym z jej flagowych produktów jest LiveBank, czyli usługa umożliwiająca bankom obsługę klientów za pośrednictwem tzw. wirtualnego oddziału

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies