Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF tłumaczy, jak rozumieć jedno z najważniejszych zaleceń z rekomendacji U – to dotyczące udziału odszkodowań w składce

KNF wydała stanowisko, w którym precyzuje m.in., jak wyliczać wskaźnik szkodowości, który określa, ile składki musi zostać przeznaczone na świadczenia

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała stanowisko, w którym precyzuje jeden z ważniejszych zapisów wydanej w tym roku rekomendacji dotyczącej sprzedaży ubezpieczeń w bankach. Chodzi konkretnie o punkt 20. rekomendacji U, mówiący o tym, że produkty ubezpieczeniowe, stanowiące ochronę przy kredycie, powinny zapewniać odpowiednią wartość dla klienta, a wynagrodzenie banku za ich sprzedaż powinno być ustalane z uwzględnieniem interesu klienta oraz wysokości kosztów ochrony ubezpieczeniowej.

Przeczytajcie także: Koniec inszury.pl?

W rekomendacji U, wydanej w czerwcu tego roku, wskazano, że na świadczenia i odszkodowania przeznaczane ma być co najmniej 30 proc. zebranej składki. Teraz KNF precyzuje, jak wyliczany ma być ów wskaźnik szkodowości, czyli stosunek wartości zakładanych kosztów odszkodowań do składki ubezpieczeniowej brutto, jak rozumieć zawarte w rekomendacjach sformułowanie "czas trwania produktu", a także jak powinno być przygotowane potwierdzenie spełniania warunków rekomendacji przez oferowany produkt. Szczegółowe wskazania i wyjaśnienia w tych kwestiach znajdują się w opublikowanym przez KNF stanowisku dostępnym tutaj.

Przeczytajcie także: Compensa i Wiener podały skład połączonego zarządu

Nowa rekomendacja U zastąpiła swoją poprzedniczkę z 2014 r., wprowadzając nowe zalecenia, a także rozszerzając katalog adresatów o spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Postanowienia przyjęte w dokumencie dotyczą m.in. zapewnienia klientom odpowiedniej wartości produktów ubezpieczeniowych, sposobów ich oferowania, relacji instytucji bankowej z ubezpieczycielem oraz monitorowania procesów związanych z oferowaniem produktów ubezpieczeniowych. Komisja oczekuje, że banki dostosują swoją działalność do znowelizowanej rekomendacji U do 1 lipca 2024 roku, a SKOK-i do 1 stycznia 2025 roku.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies