Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF: nowa Rekomendacja U przyjęta. Banki mają rok na dostosowanie działalności do jej zapisów

Obowiązujące do tej pory przepisy dotyczące sprzedaży ubezpieczeń przez banki wprowadzono w 2014 roku

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła nową Rekomendację U dotyczącą bancassurance, czyli zasad sprzedaży ubezpieczeń w bankach. Celem nowelizacji była poprawa standardów działalności na tym rynku oraz określenie warunków jego rozwoju.

Przeczytajcie także: Blik dla mikroprzedsiębiorców w BNP Paribas już dostępny

W swoim komunikacie KNF wyjaśnia, że nowa rekomendacja zastępuje dokument z 2014 roku. Musiało to nastąpić, ponieważ w tym czasie zmieniły się przepisy dotyczące m.in. oferowania produktów ubezpieczeniowych. Co istotne, nowa Rekomendacja U rozszerza katalog jej adresatów o spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Postanowienia przyjęte w nowej Rekomendacji U dotyczą m.in. zapewnienia klientom odpowiedniej wartości produktów ubezpieczeniowych, sposobów ich oferowania, relacji instytucji bankowej z ubezpieczycielem oraz monitorowania procesów związanych z oferowaniem produktów ubezpieczeniowych. Komisja oczekuje, że banki dostosują swoją działalność do znowelizowanej Rekomendacji U do 1 lipca 2024 roku, a SKOK-i do 1 stycznia 2025 roku.

Przeczytajcie także: Millennium udostępnił usługę Google Pay klientom indywidualnym

Pod koniec 2022 roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że KNF zaproponował w Rekomendacji U zmianę w zakresie ustalania prowizji dla banków za dystrybuowanie produktów ubezpieczeniowych. Postulowano wówczas, że produkty powinny być tak tworzone, aby na wypłaty odszkodowań i świadczeń przeznaczane było co najmniej 50 proc. zebranej składki. Jednocześnie wynagrodzenie za pośrednictwo nie powinno przekraczać 50 proc. wartości zakładanych kosztów odszkodowań i świadczeń. W toku negocjacji i prac nad dokumentem ostatecznie ustalono, że na świadczenia przeznaczane ma być co najmniej 30 proc. zebranej składki.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies