Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rośnie wartość średniej szkody z OC komunikacyjnego. Ubezpieczyciele zapowiadają podwyżki, ale na razie ich nie wdrażają

Z danych PIU wynika, że wartość składek na OC komunikacyjne w III kw. 2023 była o niecałe 4 proc. wyższa niż rok wcześniej

Polska Izba Ubezpieczeń podała, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2023 r. Polacy przeznaczyli na ubezpieczenia 57,7 mld zł, czyli o 9,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie wypłaty zmalały o 1,6 proc. do kwoty 33,1 mld zł odszkodowań i świadczeń. Wpłynęła na to głównie mniejsza suma wypłat z ubezpieczeń na życie.

Przeczytajcie także: Insurtech Inslet tworzy portfel na polisy

W ubezpieczeniach majątkowych ubezpieczyciele zebrali 40,7 mld zł (o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej). Przy czym na wzrost ten w niewielkim stopniu wpłynęły ubezpieczenia OC komunikacyjne. Tutaj składka wzrosła z 11,3 mld zł rok wcześniej do 11,7 mld zł obecnie. Jednocześnie wypłaty wzrosły o prawie 8 proc. – do 7,8 mld zł. PIU podało, że średnia szkoda z OC komunikacyjnego to już prawie 9,5 tys. zł, podczas gdy po III kw. 2021 r. było to 7,8 tys. zł, a po III kw. 2022 r. 8,2 tys. zł. – Biorąc pod uwagę nadal wysoką inflację spodziewamy się utrzymania tego trendu, co finalnie może wpłynąć na składki za OC komunikacyjne płacone przez wszystkich kierowców – zaznaczył Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU, komentując wyniki branży. Jak na razie jednak zapowiedzi podwyżek, formułowane przez ubezpieczeniowców już od kilku kwartałów, nie znajdują odzwierciedlenia w taryfach zakładów. Średnia składka za OC po III kw. 2023 wynosiła 510 zł, czyli zaledwie o 14 zł więcej niż rok wcześniej.

Widać natomiast wzrost w składce na autocasco – w tym ryzyku ubezpieczyciele zebrali od stycznia do września 9,3 mld zł, czyli o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, przy jednoczesnym spadku liczby umów. W ciągu trzech kwartałów tego roku zawarto 5,6 mln umów AC, czyli o ponad 13 proc. mniej niż rok wcześniej. Rośnie jednak wartość ubezpieczanych pojazdów. Wypłaty z AC osiągnęły poziom 5,3 mld zł po pierwszych dziewięciu miesiącach roku, co stanowi wzrost o 11 proc.

Przeczytajcie także: Czy Polacy ubezpieczają się na potęgę?

Na ubezpieczenia majątkowe na wypadek ognia i innych żywiołów (w tym przede wszystkim ubezpieczenia przedsiębiorstw) klienci wydali 7,9 mld zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast wypłaty były o 12 proc. niższe w stosunku do poprzedniego roku i wyniosły 1,7 mld zł. Spadek wypłat ubezpieczyciele tłumaczą tym, że jak do tej pory ten rok jest dość spokojny, odnotowano mniej szkód wynikających z działania żywiołów, w szczególności wichur, gradobić i pożarów.

Wypłaty z tytułu polis na życie wyniosły po III kwartałach 2023 r. 12,3 mld zł, z czego 4,8 mld zł stanowiły wypłaty z ubezpieczeń na życie o charakterze ochronnym. Było to o 14,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jest to z jednej strony kwestia powrotu wskaźników śmiertelności do poziomów sprzed pandemii, a z drugiej również kurczącego się portfela polis z UFK.

Na koniec III kwartału łączne przychody ze składek z ubezpieczeń na życie wyniosły 17 mld zł. Z tego 7,8 mld zł (wzrost o 11,2 proc.) przypadło na ochronne ubezpieczenia na życie oraz 6,1 mld na wypadkowe i chorobowe.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies