Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Konsolidacja spółek VIG-u: Compensa połączy się z Wienerem, a Compensa Życie z Vienną Life i Aegonem

Proces łączenia ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć przed upływem 2024 r., pod warunkiem uzyskania odpowiednich zgód

Grupa Vienna Insurance, prowadząca w Polsce działalność w ramach sześciu spółek ubezpieczeniowych, zdecydowała o konsolidacji swojego biznesu. W efekcie w grupie pozostaną trzy towarzystwa.

Przeczytajcie także: Rankomat trafi pod skrzydła Netriska

W ramach grupy VIG działają obecnie w Polsce trzy towarzystwa majątkowe: Compensa, Wiener i InterRisk. Dwa pierwsze mają zostać połączone. Jak wskazano w komunikacie dotyczącym planów fuzji, wzmocniona spółka ma zaoferować jeszcze szerszą ochronę ubezpieczeniową klientom detalicznym w obszarze ubezpieczeń zdrowotnych i majątkowych. Dzięki połączeniu firma ma umocnić także pozycję w obszarze ubezpieczeń dla firm z sektora MŚP, publicznego oraz dużych przedsiębiorstw. Zwiększenie skali działania ma pozwolić na skuteczniejsze konkurowanie i wzmocnienie pozycji VIG w Polsce pod marką Compensa. Z kolei InterRisk będzie nadal samodzielnie działać na rynku.

W segmencie życiowym połączone zostaną wszystkie trzy dotychczasowe biznesy: Compensa Życie, Vienna Life i niedawno przejęty Aegon. Przyszła spółka ma wykorzystać silne strony wszystkich marek, czyli ugruntowaną pozycję na rynku ubezpieczeń indywidualnych i grupowych, szeroką ofertę ubezpieczeń ochronnych i oszczędnościowych, bogaty portfel produktów bancassurance oraz kompetencje w zakresie zarządzania produktami inwestycyjno-oszczędnościowymi oraz rozwiązaniami emerytalnymi.

Przeczytajcie także: Wystartowała sprawdzonapolisa.pl

– Polska jest trzecim co do wielkości rynkiem dla VIG i jest jednocześnie dla nas szczególnie ważna. Przejawia się to nie tylko w potencjale Polski, ale także inwestycjach VIG w innowacje oraz dynamicznym rozwoju naszych polskich spółek w ostatnich latach. Łączymy siły i wykorzystujemy nasze sieci sprzedaży, portfolio produktów i synergie strukturalne w celu intensywniejszej orientacji na klienta i zapewnienia wysokiej konkurencyjności spółek – wyjaśnia Harald Riener, członek zarządu Vienna Insurance Group, odpowiedzialny za rynek polski.

Proces łączenia ma się rozpocząć jeszcze przed końcem tego roku, zaś sfinalizowany ma zostać w drugiej połowie 2024 r. Warunkiem jest jednak uzyskanie zgody polskiego organu nadzoru. Grupa VIG zajmuje w Polsce czwartą pozycję zarówno w ubezpieczeniach na życie, jak i w ubezpieczeniach majątkowych (pod względem przypisu składki). Po drugim kwartale 2023 r. układ sił na naszym rynku prezentuje się bowiem następująco:


Okiem redaktora

O możliwym połączeniu biznesów VIG-u na rynku mówiło się już od jakiego czasu, a domniemania te przybrały jeszcze na sile, gdy rok temu prezeską Compensy została  Anna Włodarczyk-Moczkowska, wcześniej dowodząca Wienerem. 

Realizowana od lat strategia grupy VIG zakłada wzrost na polskim rynku zarówno organiczny, jak i poprzez przejęcia, czego ostatnim przykładem jest Aegon, a wcześniej chociażby Vienna Life (dawna Skandia) czy Wiener (dawny Gothaer). Utrzymywana też była charakterystyczna dla grupy wielobrandowość, choć niektóre podmioty z czasem były wchłaniane przez większe spółki – jak np. Benefia czy Polisa-Życie. Wygląda na to, że VIG zdecydował się na daleko idące uproszczenie struktury, które ma wzmocnić pozycję trzech spółek VIG-u pozostających na rynku względem ich konkurentów. 

Ida Krzemińska-Albrycht
KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies