Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W I poł. 2023 r. ubezpieczyciele wypłacili klientom prawie 22 mld zł odszkodowań

Z danych KNF wynika także, że wzrosła wartość składek zebranych przez instytucje

W I półroczu 2023 r. ubezpieczyciele majątkowi wypłacili poszkodowanym ponad 7 proc. więcej odszkodowań i świadczeń niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wynika z danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wypłaty w pierwszych sześciu miesiącach tego roku przekroczyły poziom 13,4 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 12,5 mld zł. Zmniejszyła się natomiast skala wypłat w ubezpieczeniach na życie – i to aż o 15 proc. W I połowie 2022 r. ubezpieczyciele życiowi wypłacili klientom prawie 10 mld zł, zaś w tym roku było to niecałe 8,5 mld zł.

Przeczytajcie także: Ubezpieczenia w ofercie Autopay

Z czego wynikają te zmiany? W przypadku ubezpieczeń majątkowych za wzrost sumy wypłat odpowiadają głównie polisy komunikacyjne. Wystarczy przypomnieć dane Polskiej Izby Ubezpieczeń, by przekonać się, że same odszkodowania z autocasco skoczyły na przestrzeni roku o niemal 12 proc. i sięgnęły kwoty niespełna 3,5 mld zł. Z kolei suma wypłat z OC komunikacyjnego urosła o 8,5 proc. – z 4,8 mld zł na 5,3 mld zł w I półroczu tego roku. To efekt rosnących kosztów napraw – według danych PIU średnia szkoda z OC to już 9,2 tys. zł, czyli o 15 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrost tej wartości przekłada się na większą sumę wypłat mimo spadającej szkodowości. Więcej na ten temat w tekście: Na polskich drogach mniej szkód, ale wypłaty odszkodowań wyższe.

Jednocześnie za dynamicznie rosnącymi szkodami jak na razie nie idzie analogiczny wzrost wartości składek – przynajmniej jeśli chodzi o najbardziej popularne ubezpieczenie OC (bo w AC wartość przypisu wzrosła rok do roku o niebanalne 17 proc.). Łącznie w I półroczu tego roku kierowcy zapłacili 7,8 mld zł w składkach za OC, czyli o niecałe 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak podaje PIU, średnia wartość składki wyniosła 504 zł, czyli o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Widać to w statystykach KNF-u, zgodnie z którymi w OC ubezpieczyciele balansują na granicy rentowności. Wskaźnik rentowności działalności technicznej brutto w przypadku tego typu ubezpieczeń wynosił w pierwszych dwóch kwartałach tego roku 0,41 proc., podczas gdy jeszcze rok temu było to 3,09 proc. Ze szczegółowymi danymi na temat składek zbieranych przez poszczególnych ubezpieczycieli komunikacyjnych można zapoznać się tutaj.

Ogółem zaś ubezpieczyciele majątkowi zebrali w I półroczu 2023 r. 27,7 mld zł składki, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przeczytajcie także: Więcej wykrytych wyłudzeń w ubezpieczeniach

Z kolei jeśli chodzi o ubezpieczenia na życie, to mniejsza kwota wypłat odzwierciedla obecnie obserwowany spadek śmiertelności. To powrót do normy po tym, jak w minionych latach zmagaliśmy się ze skutkami zachorowań na koronawirusa oraz z nadmiarowymi zgonami wynikającymi z niedostępności ochrony zdrowia i problemów z diagnostyką w okresie pandemii.

Ubezpieczyciele życiowi zebrali w pierwszych sześciu miesiącach roku 11,3 mld zł, czyli o 8 proc. więcej niż przed rokiem.

Nowe dane KNF pozwalają się też przyjrzeć układowi sił na polskim rynku. W ubezpieczeniach na życie liderem niezmiennie pozostaje PZU Życie, z 40-procentowym udziałem, jeśli chodzi o wartość składek. Drugie miejsce przypada Allianzowi Życie (11 proc. udziału), który osiągnął tę lokatę dzięki przejęciu Avivy. Trzecie miejsce zajmuje Nationale-Nederlanden (10 proc.), które również ma za sobą przejęcie konkurenta – MetLife’u.

Tuż za podium plasuje się Compensa Życie, która może się pochwalić wzrostem przypisu o aż 27 proc. Wzrost wypracowała też piąta na liście Warta, która zebrała w I półroczu tego roku o 16 proc. składki więcej niż rok wcześniej. Z ubezpieczycieli o udziale rynkowym powyżej 1 proc. większe wzrosty zanotowały także Europa Życie (25 proc. składki więcej rok do roku), Unum (21 proc.), Ergo Hestia Życie (19 proc.). Na tym tle wyróżnia się Generali, którego przypis zmalał o 8 proc. rok do roku.

W podziale na grupy ubezpieczeniowe udział w rynku wygląda zaś następująco:

PZU tradycyjnie wiedzie prym także w ubezpieczeniach majątkowych, gdzie odpowiada za 29 proc. rynku, a zbiera niespełna 8 mld zł składki. Drugie miejsce przypada Warcie z 17-proc. udziałem (4,6 mld zł składki), a trzecie Ergo Hestii (15 proc., 4,3 mld zł). Każdy z tych ubezpieczycieli zebrał w I półroczu 2023 więcej składki niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – odpowiednio o 9 proc., o 15 proc. i o 11 proc. więcej.

Kolejne miejsca przypadają Unice (1,9 mld zł, 7 proc. udziału), Compensie (1,3 mld zł, 5 proc. udziału), Generali (1,2 mld zł) i Allianzowi (1,1 mld zł). Przy czym dwa ostatnie towarzystwa – w przeciwieństwie do reszty stawki – zanotowały rok do roku spadek przypisu odpowiednio o 5 i 6 proc.

A tak wygląda układ sił w podziale na grupy ubezpieczeniowe:


KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies