Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na polskich drogach mniej szkód. Ale wypłaty odszkodowań wyższe

Częstość szkód z OC w I półroczu 2023 r. wyniosła 2,9 zdarzeń na 100 polis

W pierwszym półroczu 2023 r. do ubezpieczycieli komunikacyjnych zgłoszono 811 tys. szkód z polis OC i AC – wynika z danych opublikowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to spadek względem tego samego okresu roku ubiegłego, kiedy odnotowano 824 tys. zgłoszeń. Mimo mniejszej liczby szkód łączna wartość wypłat z OC oraz AC wzrosła i wyniosła prawie 8 mld zł w porównaniu do 7,1 mld zł w pierwszych sześciu miesiącach 2022 r.

Przeczytajcie także: UFG myśli o nowym systemie obsługi szkód

Na koniec czerwca 2023 r. aktywnych było ponad 28 mln polis OC. Zgłoszono z nich ponad 428 tys. zdarzeń. Oznacza to, że w pierwszym półroczu częstość szkód wyniosła 2,9 na 100 polis. Wskaźnik ten może się jeszcze zmienić, ponieważ szkody można zgłaszać w dłuższym okresie. Niemniej jednak jest to dobry prognostyk, świadczący o poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach. Warto zwrócić uwagę, że w latach przed pandemią częstość szkód z OC wynosiła ok. 4,4-4,5 na 100 polis. W pandemicznym roku 2020, kiedy istotnie zmniejszył się ruch na drogach, wskaźnik ten spadł do poziomu 3,5 szkód na 100 polis. Kiedy w kolejnym roku wyniósł 3,8, można było się spodziewać, że po dołku spowodowanym pandemią szkodowość wraca do dawnego poziomu. Tymczasem w 2022 r. wyniosła 3,4, a wspomniane już pierwsze półrocze tego roku również daje nadzieję na dobry wynik całego roku.

Co ciekawe, najwięcej wypadków zgłaszanych z polisy OC wydarzyło się w piątki, najspokojniejsze zaś były weekendy, w szczególności niedziele.

Przeczytajcie także: 150 euro za zgubiony lub opóźniony bagaż

Zmniejszająca się liczba szkód nie pociągnęła za sobą spadku wartości wypłat. Według danych UFG w pierwszych sześciu miesiącach tego roku z ubezpieczenia OC wypłacono 4,57 mld zł odszkodowań i świadczeń. Rok wcześniej było to 4,14 mld zł. Wzrost wypłat jest skutkiem coraz wyższej wartości średniej szkody, co wynika m.in. ze wzrostu cen części samochodowych. Rosnące koszty napraw powiększają skalę wypłat, która byłaby jeszcze większa, gdyby nie łagodzący efekt niższej szkodowości.

UFG podało również, że co czwarty posiadacz OC wykupił też AC (na koniec czerwca liczba aktywnych umów AC wynosiła 7,15 mln). Z autocasco zgłoszono w I półroczu ponad 383 tys. szkód, a wartość wypłat sięgnęła 3,4 mld zł.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies