Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Allianz już po fuzji prawnej. Marka Aviva znika z rynku

Strony internetowe obu podmiotów zostały zintegrowane pod adresem www.allianz.pl, a rebranding objął także portal kliencki MojaAviva, który działa obecnie pod nazwą MójAllianz

Allianz pochwalił się zakończeniem fuzji prawnej między swoimi spółkami ubezpieczeniowymi i TFI a analogicznymi strukturami Avivy. Od 2 lipca działają one pod marką Allianz. – Połączyliśmy nasze spółki majątkowe, ubezpieczeń na życie i zdrowie oraz nasze towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Zamierzamy również połączyć towarzystwa zarządzające aktywami emerytalnymi, a więc PTE, w odpowiednim momencie – po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne. Teraz możemy rozpocząć integrację naszych biznesów. Nie tylko pod względem prawnym, ale też operacyjnym – powiedział Matthias Baltin, prezes Allianza, podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej fuzji.

Połączenie jest efektem zakupu spółek Aviva w Polsce przez grupę Allianz w 2021 roku. Transakcja opiewająca na kwotę 2,5 mld euro była jedną z największych tego rodzaju na polskim rynku ubezpieczeń i inwestycji. Jednocześnie było to też największe przejęcie przez grupę Allianz od 10 lat, co – jak podkreślono podczas konferencji – ma świadczyć o ważności polskiego rynku oraz, szerzej, naszego regionu dla niemieckiej grupy.

Dzięki transakcji Allianz zajmuje drugą pozycję wśród ubezpieczycieli życiowych (pod względem przypisu składki), a szóstą wśród ubezpieczycieli majątkowych. Jak można było usłyszeć podczas spotkania, pozycja na rynku ubezpieczeń majątkowych nie jest jeszcze dla firmy satysfakcjonująca, natomiast na razie nie są planowane dalsze przejęcia, a raczej wzrost organiczny. Zwiększaniu udziału w rynku ma sprzyjać synergia między połączonymi podmiotami.

Przeczytajcie także: Santander Aviva zmienia się w Santander Allianz

Przedstawiciele Allianza podkreślali komplementarność obu firm. Ma dotyczyć obszaru dystrybucyjnego, gdzie bardziej tradycyjny Allianz zyska dostęp do kompetencji Avivy z zakresu bancassurance (w tym joint venture z Santanderem i współpraca z ING) oraz direct. A także obszaru produktowego, gdzie Aviva jest szczególnie mocna w życiówce, a Allianz silniejszy w majątku oraz ubezpieczeniach zdrowotnych.

W odpowiedzi na moje pytanie Martin Klecha, członek zarządu Allianza, doprecyzował, że firma planuje zachować swoje produkty majątkowe i to je będzie proponować nowym oraz dotychczasowym klientom Avivy po wygaśnięciu ich umów. Z kolei Paweł Pytel, odpowiadający w zarządzie Allianza za ubezpieczenia na życie, dodał, że zawarte do tej pory polisy życiowe będą kontynuowane na niezmienionych warunkach, zaś przy tworzeniu oferty dla nowych klientów wybrane zostaną najlepsze produkty z obu spółek, a także tworzone będą nowe rozwiązania łączące najlepsze cechy polis z obu firm.

W związku z fuzją prawną połączone podmioty od początku lipca działają już pod jedną nazwą. Rebranding przeszły również siedziby główne oraz oddziały w terenie. Pod marką Allianz prowadzona jest też komunikacja, w tym niedawno rozpoczęta kampania reklamowa. Strony internetowe obu firm zostały zintegrowane pod adresem www.allianz.pl. A serwis obsługowy dla dotychczasowych klientów Avivy – mojaAviva – działa obecnie pod nazwą MójAllianz, w zmienionej szacie graficznej.

Przeczytajcie także: Jolanta Karny ustępuje ze stanowiska prezes Avivy

Wszelkie prawa i obowiązki spółek przejmowanych przeszły na spółki przejmujące. Klienci nie muszą podejmować w związku z tym żadnych działań. Wszystkie umowy ubezpieczenia obowiązują bez zmian, na tych samych warunkach, a klientów obsługują ci sami pośrednicy ubezpieczeniowi.

Po połączeniu w zarządach obu towarzystw zasiadają: Matthias Baltin (prezes), Vojtech Pivny i Marcin Kulawik. W spółce majątkowej członkami zarządu są również Martin Klecha oraz Krzysztof Wanatowicz, a w życiowej: Paweł Pytel. Można się spodziewać, że skład zarządu towarzystwa ubezpieczeń na życie będzie jeszcze uzupełniany.

Przy okazji warto wspomnieć, że transakcja przejęcia spółek Avivy przez Allianz nie obejmowała centrum eksperckiego Aviva Services. To działający w Polsce od 12 lat ośrodek usług eksperckich z zakresu aktuariatu, finansów, ryzyka, data science oraz IT, zatrudniający ponad 200 specjalistów. Podmiot będzie kontynuował swoją działalność, wspierając centralę Avivy oraz strategiczne dla niej rynki: Wielką Brytanię, Irlandię oraz Kanadę.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies