Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Samsung: Jesteśmy gotowi do uruchomienia Samsung Pay w Polsce

Koreańczycy czekają już tylko na wdrożenie platform tokenizacyjnych w polskich bankach. Przy okazji ciekawe statystyki dotyczące płatności w innych krajach

Wiosną tego roku Samsung ogłosił, że przez pierwsze sześć miesięcy od uruchomienia swojego systemu płatności mobilnych Samsung Pay zarejestrował 5 mln użytkowników. Dzisiaj na konferencji "Horyzonty Bankowości" (Cashless jest jej patronem medialnym), Paweł Marchelek – przedstawiciel koreańskiego producenta, nieco bardziej uchylił rąbka tajemnicy. Ujawnił, że połowa zarejestrowanych użytkowników płaci za pomocą Samsung Pay przynajmniej raz dziennie, a średnio w ciągu 24 godzin przeprowadza 1,5 transakcji.

Przeczytajcie także: Samsung Pay goni Apple Pay i wchodzi na dwa kolejne rynki

Marchelek nie chciał natomiast zdradzić, kiedy Samsung Pay będzie dostępny w Polsce. – My jesteśmy gotowi, ale czekamy na wdrożenie przez banki platform tokenizacyjnych oferowanych przez Visę i MasterCarda – powiedział mi przedstawiciel Samsunga. Te platformy to MDES (MasterCard) i VEPTS (Visa). Nad wdrożeniem tej pierwszej pracują już m.in. Alior, Millennium, ING a drugiej – Millennium.

Samsung reklamuje swoje rozwiązanie jako bezpieczniejszą i szybszą płatność mobilną niż u konkurencji. Użytkownik może zapisać w aplikacji karty różnych banków, fotografując je smartfonem. Samsung Pay’em płaci się jednym dotknięciem ekranu urządzenia po uprzednim przyłożeniu palca do czytnika linii papilarnych zainstalowanego w telefonie.

Od tego momentu użytkownik ma 12 sekund na dokonanie płatności i tylko na ten czas uruchamia się antena NFC – to zmniejsza ryzyko przypadkowych płatności i ogranicza zużycie baterii. Jeśli smartfon nie wykryje terminala z NFC, przejdzie w tryb MST i prześle stokenizowany kod do czytnika pasków magnetycznych terminala.

Przeczytajcie także: Apple Pay ma wystartować w drugim kraju w Europie

Przy pomocy Samsung Pay można już zapłacić w sześciu krajach. Usługa pojawiła się na rynku w październiku 2015 r. w Korei Południowej i USA. Obecnie jest dostępna także w Chinach, Australii, Singapurze i Hiszpanii. Rozwiązanie konkurencyjne czyli Apple Pay funkcjonuje już w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, Australii, Singapurze i Kanadzie. Z kolei Google zapowiedział, że jego wersja płatności mobilnych Android Pay wystartuje w Polsce w III kw. tego roku.

Zarówno płatności mobilne od Google'a jak i Samsunga potrzebują platform tokenizacyjnych Visa i MasterCard. Można więc przypuszczać, że pojawią się na polskim rynku równocześnie, w momencie wdrożenia tych rozwiązań w bankach w okresie lipiec-wrzesień tego roku.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies