Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dzięki tej technologii kradzież danych Waszej karty przestaje być groźna

Ta tajemnicza technologia to tokenizacja. Teraz będzie dostępna także w przypadku usług świadczonych poprzez chmurę obliczeniową

Z badania Visa Europe wynika, że ponad połowa konsumentów boi się o bezpieczeństwo przechowywanych w smartfonach danych wykorzystywanych przy płatnościach elektronicznych. W opinii wielu ekspertów, tokenizacja płatności to najlepsze z dostępnych rozwiązań, które znacząco zwiększa bezpieczeństwo danych kart płatniczych bez potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian w zachowaniu użytkownika karty.

Tokenizacja pozwala na umieszczanie w urządzeniu elektronicznym danych wrażliwych karty w takiej formie, by były one bezużyteczne w sytuacji, gdy urządzenie wpadnie w niepowołane ręce. Jest to możliwe dzięki zastąpieniu tych danych (np. numeru karty) ciągiem cyfr – tzw. tokenem – w wyniku czego dane te pozostają niedostępne bez względu na to, gdzie przechowywany jest sam token.

Przeczytajcie także: Koleżka z terminalem paraduje po metrze i ściąga pieniądze z kart. Trzeba się bać?

Kiedy konsument korzysta z rozwiązania płatniczego zintegrowanego z usługą tokenizacji, w procesie przetwarzania danych transakcji wykorzystuje się token, a nie dane umieszczone na karcie. Dla jednej karty można utworzyć wiele różnych tokenów, a każdy z nich może zostać użyty tylko w jednym miejscu.

I tak na przykład token utworzony dla płatności mobilnych nie może zostać wykorzystany do płatności online i odwrotnie. Dodatkowym atutem jest dla konsumentów wygoda – w przypadku utraty bądź kradzieży urządzenia, token może zostać łatwo i szybko zdezaktywowany przez klienta lub bank, bez konieczności zastrzegania samej karty. Podobnie, jeśli karta zostanie zgubiona lub skradziona, czekając na wydanie jej duplikatu, użytkownik wciąż może dokonywać płatności za pomocą "stokenizowanego" smartfona.

Przeczytajcie także: Taki anons może Was kosztować 1,5 tys. zł

Visa Europe poinformowała właśnie o rozszerzeniu zakresu swojego systemu tokenizacyjnego, dzięki czemu instytucje finansowe będą mogły tworzyć w oparciu o to rozwiązanie zupełnie nowe produkty i usługi. Mowa m.in. o usługach, w ramach których dane służące do uwierzytelnienia transakcji przechowywane są w chmurze obliczeniowej. Tu chodzi np. o bankowe aplikacje umożliwiające płatności mobilne. Tokenizacja będzie mogła być też wykorzystywana w portfelach elektronicznych dostępnych z poziomu przeglądarki internetowej, czy w usłudze, polegającej na zapisaniu karty u wybranego detalisty, np. w sklepie internetowym. Technologie oparte o tokenizację rozwija również konkurencja Visy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies