Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zmiany w sposobie logowania na stronach usług publicznych. Profil Zaufany z domyślnym uwierzytelnieniem dwuskładnikowym

Na internetowych stronach urzędowych można się także logować za pomocą aplikacji mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało wczoraj o zmianie sposobu logowania do Profilu Zaufanego. Od teraz system wymusza tzw. logowanie dwustopniowe. Oznacza to, że aby z PZ skorzystać nie wystarczy podanie loginu i hasła, ale dodatkowo trzeba jeszcze podać kod z SMS-a lub zatwierdzić operację w aplikacji mObywatel. Resort pisze, że osoba korzystająca z PZ nie musi w związku z powyższym wykonywać żadnych dodatkowych czynności. – Program sam wymusi uwierzytelnienie dwuskładnikowe – czytam w komunikacie MC.

Przeczytajcie także: mObywatel w wersji 2.0 już do pobrania

Jednocześnie resort zachęca do uruchomienia nowej metody autoryzacji zmieniając SMS-y na powiadomienia push w aplikacji mObywatel. To wygodniejsze rozwiązanie niż przepisywanie kodów z wiadomości tekstowych. Działa podobnie jak tzw. mobilna autoryzacja dostępna w większości aplikacji bankowych na polskim rynku.

Profil Zaufany to narzędzie służące m.in. do logowania na stronach internetowych administracji publicznej. Korzystają z niego osoby, które nie chcą logować się za pośrednictwem rozwiązań konkurencyjnych, np. systemu mojeID, który wykorzystuje dane logowania do bankowości elektronicznej.

Przeczytajcie także: mBank wprowadza zmiany w przelewach

Innymi metodami, których można użyć, aby dostać się do serwisów instytucji publicznych, jest np. dowód osobisty z tzw. warstwą elektroniczną, a od niedawna także aplikacja mObywatel w wersji 2.0. Więcej na temat jej funkcjonalności przeczytacie w tekście Aplikację mObywatel 2.0 można już testować. Finalna wersja pojawi się za niespełna tydzień.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies