Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Słabe półrocze europejskich insurtechów. Liczba i wartość inwestycji spadły niemal o połowę

Z danych astorya.vc wynika, że europejskie insurtechy pozyskały w pierwszym półroczu 370 mln euro w ramach 32 rund inwestycyjnych

W pierwszym półroczu 2023 r. spadły wartość oraz liczba inwestycji w europejskie insurtechy w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej – wynika z analizy funduszu astorya.vc. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku startupy zajmujące się ubezpieczeniami zebrały 370 mln euro w ramach 32 odnotowanych rund inwestycyjnych. Zarówno pod względem wartości, jak i liczby jest to spadek o prawie 50 proc. W pierwszym półroczu 2022 r. insurtechy pozyskały bowiem 706 mln euro w 62 rundach.

Przeczytajcie także: Otwarte ubezpieczenia budzą wątpliwości ubezpieczycieli

Największe finansowanie w minionym półroczu uzyskał niemiecki insurtech Wefox, działający również w Polsce. Drugie miejsce przypadło startupowi Superscript, specjalizującemu się w ubezpieczeniach dla małych i średnich przedsiębiorstw, a trzecie zajął brytyjski Flock, oferujący ubezpieczenia dla flot samochodowych. Te trzy inwestycje pochłonęły ponad połowę kapitału, który został przeznaczony w pierwszych sześciu miesiącach tego roku na europejski insurtech.

Najbardziej aktywne rynki pod względem inwestycyjnym to tradycyjnie Francja (tym razem 31 proc. rund dotyczyło insurtechów z tego kraju), Wielka Brytania (19 proc. rund) oraz Niemcy (16 proc.). W pozostałych europejskich krajach odnotowano 34 proc. inwestycji. Wyróżnić tu należy Hiszpanię, gdzie w tym półroczu odbyło się 6 rund – tyle samo co w znacznie bardziej dojrzałej Wielkiej Brytanii, a o jedną więcej niż w Niemczech.

Pod względem wartości przewodzą Niemcy, głównie dzięki znaczącemu finansowaniu zebranemu przez Wefox (102 mln euro dla tego insurtechu stanowią aż 78 proc. środków zainwestowanych w niemieckie startupy ubezpieczeniowe). Tymczasem przodująca pod względem liczby rund Francja ma stosunkowo mały udział pod względem wartości – zainwestowano tu bowiem łącznie 30 mln euro. Duża liczba małych transakcji świadczy o żywotności rynku francuskiego, który chętnie wspiera licznie pojawiające się startupy w początkowej fazie rozwoju.

Przeczytajcie także: Agentka ubezpieczeniowa oskarżona o oszustwa na ponad 34 mln zł

Eksperci astorya.vc oceniają, że spadek ogólnej liczby transakcji w całym europejskim insurtechu z jednej strony wynika z zachowawczego podejścia inwestorów, a z drugiej – z postawy samych startupów, które wstrzymują swoje rundy w oczekiwaniu na bardziej sprzyjające nastroje na rynku. Można się jednak spodziewać, że i inwestorzy zaczną wkrótce bardziej aktywnie poszukiwać możliwości wykorzystania swojego kapitału, i startupom skończą się zapasy, dzięki którym mogły zwlekać z pozyskaniem finansowania. Jednocześnie prawdopodobne jest, że części insurtechów nie uda się zebrać nowych środków albo w ogóle zrezygnują z takiego modelu finansowania. W konsekwencji może dojść do większej liczby przejęć. W tym kontekście warto wspomnieć o niedawnej transakcji, w ramach której brytyjska grupa Admiral kupiła startup Luko, o czym więcej przeczytacie w tekście: Admiral kupuje francuski startup Luko. Nieoficjalnie: kwota transakcji 20-kronie niższa od wcześniejszych wycen insurtechu.

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: INSURTECH

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies