Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polski Aegon sprzedany. VIG w końcu sfinalizował proces akwizycyjny trwający ponad 2,5 roku

VIG kupił spółki Aegonu z Polski i Rumunii za 125 mln euro, a akwizycja ta była składową większej transakcji obejmującej biznes Aegonu z kilku krajów

Aegon poinformował o zamknięciu procesu sprzedaży swoich jednostek w Polsce i Rumunii. Tym samym trafiły one ostatecznie pod skrzydła grupy VIG. Kwota tej transakcji to 125 mln euro. Był to ostatni krok na drodze do wycofania się Aegonu z Europy Środkowo-Wschodniej, po tym jak wcześniej sprzedał swoje biznesy na Węgrzech i w Turcji.

Przeczytajcie także: Życiowe polisy Aegonu w ofercie CUK-u

Zakończył się zatem trwający aż ponad 2,5 roku proces zmiany właścicielskiej. Przypomnę, że VIG ogłosił zamiar akwizycji spółek ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych, spółek zarządzających aktywami oraz usługowych Aegonu z Polski, Węgier, Rumunii i Turcji w listopadzie 2020 r. Wartość całej transakcji określono na 830 mln euro, a miała ona zostać sfinalizowana w II połowie 2021 r. Na drodze do realizacji tych planów stanął jednak węgierski rząd, który zablokował przejęcie lokalnego biznesu. Problemy na Węgrzech postawiły pod znakiem zapytania całą transakcję. Co było zrozumiałe, jako że dwie trzecie składki, którą łącznie wygenerowały wszystkie sprzedawane spółki Aegonu, pochodziło właśnie z Węgier. VIG miał też dzięki przejęciu stać się liderem na tamtejszym rynku.

Przeczytajcie także: VIG z ofertą telematyczną

Austriacy nie zaprzestali jednak starań, aby przejęcie doszło do skutku. Uzyskali zgodę od Komisji Europejskiej, a także ostatecznie udało im się osiągnąć porozumienie z Budapesztem, zapewniające państwu udziały w węgierskich spółkach Aegonu i Union Vienna Insurance Group Biztosító. Transakcja została sfinalizowana w marcu 2022 r. W kwietniu zaś właściciela zmieniły tureckie spółki Aegonu.

W Polsce Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła VIG-owi na przejęcie w sierpniu 2022 r. A następnie w lutym wyraziła zgodę na wydłużenie terminu nabycia Aegonu do 30 czerwca. Teraz zaś transakcja została w końcu sfinalizowana.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies