Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nationale-Nederlanden i VIG mają zgody KNF, by kontynuować planowane przez siebie fuzje

Zgody na pełnienie funkcji prezesów otrzymali Matthias Baltin (Allianz Życie) i Paweł Kacprzyk (NNLife)

Komisja Nadzoru Finansowego wydała szereg zgód dotyczących toczących się fuzji w branży ubezpieczeniowej. Jednogłośnie zezwoliła na połączenie NNLife z Nationale-Nederlanden Życie. NNLife nazwa, pod którą od niedawna funkcjonuje znany na polskim rynku od lat MetLife. Zmiana marki to element integracji przejętej spółki ze spółkami nowego właściciela, czyli NN. Natomiast do samej fuzji dojść ma na początku przyszłego roku. Przypomnę, że o zakupie polskiego biznesu MetLife’u Holendrzy poinformowali w lipcu zeszłego roku.

Przeczytajcie także: NN planuje fuzję z MetLife'em na styczeń 2023 r.

Komisja zgodziła się także na przejęcie towarzystwa ubezpieczeń na życie Aegon przez VIG. W tym przypadku sprawa jest znacznie starsza i bardziej skomplikowana. Zamiar przejęcia biznesu Aegonu w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i Turcji austriacka grupa VIG ogłosiła w listopadzie 2020 r. Transakcja miała zostać sfinalizowana w II połowie 2021 r., ale na drodze do realizacji tych planów stanął węgierski rząd, który zablokował przejęcie lokalnego biznesu.

Problemy na Węgrzech postawiły pod znakiem zapytania całą transakcję. Co było zrozumiałe, jako że dwie trzecie składki, którą łącznie wygenerowały wszystkie sprzedawane spółki Aegonu, pochodziło właśnie z Węgier. Polskie operacje były zaś traktowane raczej jako dodatek do bardziej atrakcyjnych składników transakcji. Austriakom udało się jednak ostatecznie wypracować kompromis z Węgrami (zakładający udział państwa w spółkach należących do VIG-u). A zgoda KNF przybliża moment, w którym z kolei polska rodzina grupy VIG (do której należą m.in. takie marki jak Compensa, InterRisk czy Beesafe) powiększy się kolejnego członka.

Przeczytajcie także: Monika Leżyńska w zarządzie Allianza

Podczas swojego ostatniego posiedzenia KNF wydała również kilka zgód dotyczących kwestii personalnych. Paweł Kacprzyk, szef Nationale-Nederlanden, został zatwierdzony na stanowisku prezesa NNLife, co jest kolejnym krokiem w integracji tych podmiotów. A z kolei Matthias Baltin otrzymał zgodę na objęcie prezesury w Allianz Życie – podmiotu będącego owocem fuzji Allianza z Avivą. Na stanowisku członka zarządu odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem w Allianzu Życie został zaś zaaprobowany Vojtech Pivny.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies