Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mObywatel 2.0 coraz bliżej. Tak prezentuje się w aplikacji mDowód

Cyfrowy dokument tożsamości będzie mógł zastąpić plastikowy dowód w urzędach, bankach czy placówkach pocztowych

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, za pośrednictwem swojego konta na Twitterze zaprezentował, jak będzie wyglądać aplikacja mObywatel 2.0, a konkretnie mDowód. To elektroniczny dokument tożsamości, ale nie cyfrowa kopia dowodu osobistego – różni się od niego serią i numerem oraz terminem ważności. W kilku sytuacjach nie będzie można zastąpić plastikowego dowodu tym w telefonie.

Przeczytajcie także: Pekao zintegrował księgowość z systemem bankowym

Krótka prezentacja w serwisie społecznościowym pokazuje, jak aktywować apkę mObywatel i dodać cyfrowy dowód. W procesie tym wykorzystany zostanie Profil Zaufany. Takim dokumentem nie będzie można posługiwać się poza Polską, nie posłuży on również do wyrobienia nowego dokumentu osobistego w tradycyjnej postaci. Ma być jednak powszechnie respektowany na terenie naszego kraju – w urzędach, bankach i każdym miejscu, gdzie załatwiając swoje sprawy, należy okazać dokument tożsamości.

Aplikacja mObywatel w nowej odsłonie ma być dostępna na przełomie czerwca i lipca br. Minister cyfryzacji niedawno zapewniał, że przestanie ona być wyłącznie portfelem na cyfrowe dokumenty, a stanie się asystentem do kontaktu z urzędami. Aplikacja ma m.in. informować, przypominać i porządkować korespondencję urzędową czy umożliwiać e-płatności urzędowe. Te ostatnie mają być proste i bez prowizji, w ten sposób użytkownik zapłaci np. podatek od nieruchomości.

Przeczytajcie także: Apple wprowadza softposa na kolejny rynek

Za pośrednictwem mObywatela będzie można zastrzec numer PESEL, co w teorii ma chronić przed kradzieżą tożsamości i np. zaciągnięciem pożyczki. Jeszcze niedawno wydawało się, że to rozwiązanie będzie dostępne jesienią, ale urzędnicy podali niedawno nowy termin wdrożenia – połowę 2024 roku. W mObywatelu pojawi się nie tylko opcja szybkiego zastrzegania numeru PESEL, ale też cofnięcia zastrzeżenia, dzięki czemu klient będzie mógł np. wziąć pożyczkę.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies