Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mObywatel 2.0 pojawi się na przełomie czerwca i lipca. Aplikacja przestanie być portfelem i stanie się asystentem

Ministerstwo Cyfryzacji podało, że do tej pory apkę pobrano już ponad 10 mln razy

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że na przełomie czerwca i lipca br. zadebiutuje aplikacja mObywatel 2.0. Największą nowością będzie wdrożenie mDowodu, czyli cyfrowego dokumentu tożsamości, który ma być powszechnie uznawany, także w bankach czy urzędach. Umożliwi to procedowana już ustawa o popularnej publicznej aplikacji.

Przeczytajcie także: VeloBank udostępnił nową aplikację mobilną

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, zapowiedział, że mObywatel przestanie być wyłącznie portfelem na cyfrowe dokumenty, a stanie się asystentem do kontaktu z urzędami. Aplikacja ma m.in. informować, przypominać i porządkować korespondencję urzędową czy umożliwiać e-płatności urzędowe. Te ostatnie mają być proste i bez prowizji, w ten sposób użytkownik zapłaci np. podatek od nieruchomości.

Niedawno w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że za pośrednictwem apki będzie można zastrzec numer PESEL – w teorii ma to chronić przed kradzieżą tożsamości i np. zaciągnięciem pożyczki. Ministerstwo podaje też, że świeżo upieczeni kierowcy zyskają dostęp do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy zaraz po zdaniu egzaminu. Aplikację czeka też zmiana wyglądu, o czym więcej przeczytacie w tym tekście.

Przeczytajcie także: Zonda znowu zmienia nazwę

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się także, że aplikację mObywatel pobrano 10 mln razy. Apkę udostępniono w 2017 roku, początkowo cieszyła się ona umiarkowanym zainteresowaniem: na początku stycznia 2020 roku licznik instalacji wskazywał niespełna 777 tys. Rok później było to już ponad 2 mln, a na początku stycznia 2022 roku przeszło 6,6 mln pobrań. Od stycznia 2023 roku w ramach apki dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty, którą pobrało już ponad 353 tysięcy użytkowników.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies