Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rejestr z zastrzeżonymi numerami PESEL ma ruszyć we wrześniu. Ma ograniczyć skutki kradzieży tożsamości

Zastrzeganie numeru PESEL będzie możliwe w aplikacji mObywatel, ale też w placówce pocztowej

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma ograniczyć negatywne skutki kradzieży tożsamości, w tym podszywanie się pod ofiarę w celu zaciągnięcia w jej imieniu np. pożyczki. Rejestr z zastrzeżonymi numerami PESEL ma być wdrożony we wrześniu br.

Przeczytajcie także: PragmaGO partnerem PeP

Temat czasowego blokowania numerów PESEL, na które pozwolić mają nowe przepisy, pojawił się w połowie 2022 roku. Celem rozwiązania jest ograniczenie skali zjawiska zaciągania kredytów i pożyczek czy podpisywania ważnych umów na skradzione dane osobowe. Projekt zakłada, że każdy obywatel będzie mógł za darmo zastrzec i odwołać zastrzeżenie swojego numeru PESEL, a instytucje finansowe i inne zobowiązane będą weryfikować ten fakt przed np. udzieleniem pożyczki czy wyrobieniem duplikatu karty SIM. Oprócz ochrony obywateli rozwiązanie ma się też przyczyni do zmniejszenia strat sektora finansowego wynikających z wyłudzeń dokonanych na skradzione dane osobowe.

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (ten resort będzie prowadził bazę informacji dot. zastrzegania numerów), zastrzeżenia będzie można dokonać online, w aplikacji mObywatel, ale też stacjonarnie, np. w urzędzie pocztowym. Dzięki temu dostęp do narzędzia stanie się szeroki – powinno to skutkować ograniczeniem liczby niektórych oszustw.

Przeczytajcie także: Trzecia aplikacja do parkowania we Wrocławiu

W kontekście tych zmian warto przypomnieć, że trwają prace nad projektem ustawy, której celem jest umożliwienie korzystania z tożsamości elektronicznej dostępnej w aplikacji mObywatel wszędzie tam, gdzie obecnie można używać plastikowego dowodu osobistego. Apka ma zatem posłużyć do zakładania rachunków bankowych, zaciągania kredytów czy podpisywanie umów np. z firmami telekomunikacyjnymi. Część przedstawicieli banków przekonuje, że zmiana może przynieść negatywne skutki i ułatwi masową kradzież tożsamości. Więcej na ten temat przeczytacie w tym tekście.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies