Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W aplikacji mObywatel pojawiła się mobilna autoryzacja. Pomaga w korzystaniu z Profilu Zaufanego

Autoryzacja operacji za pomocą aplikacji mObywatel zastępuje stosowane dotychczas kody z wiadomości SMS

Resort cyfryzacji podał, że od teraz aplikacja mObywatel posiada funkcję podobną do mobilnej autoryzacji znanej z bankowości elektronicznej. W jej przypadku mobilna autoryzacja służy np. do zatwierdzania przelewów zlecanych przez internet. W przypadku mObywatela będzie ułatwiać korzystanie z Profilu Zaufanego: będzie umożliwiać zatwierdzanie logowania oraz operacji przy wykorzystaniu PZ.

Przeczytajcie także: Już w maju startuje strona allegro.cz

Jak czytam w komunikacie poświęconym udostępnieniu nowej funkcji, do tej pory potwierdzanie logowania do Profilu Zaufanego możliwe było przy użyciu kodów przesyłanych w wiadomościach SMS lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Od teraz można aktywować też autoryzację za pomocą powiadomień PUSH w aplikacji mObywatel.

Aby to zrobić, należy zalogować się do PZ na stronie internetowej, rozwinąć menu ukryte pod imieniem i nazwiskiem w prawym górnym rogu, wybrać zakładkę "Profil zaufany" i później "Szczegóły profilu". Następnie wybrać opcję "Zmień metodę autoryzacji" i w kolejnym oknie potwierdzić zmianę na powiadomienia PUSH. Wówczas w aplikacji mObywatel pojawi się powiadomienie z prośbą o potwierdzenie tej zmiany.

Przeczytajcie także: Pożegnanie z aplikacją Sprytny Bill

Od tego momentu każde logowanie do profilu zaufanego będzie wymagało po wpisaniu loginu i hasła, potwierdzenia w aplikacji mObywatel. Powiadomieniami PUSH potwierdzać też można wszelkie zmiany w profilu czy podpisywanie dokumentów, np. wniosek o świadczenie 500 plus, deklaracje do urzędu skarbowego oraz wiele innych e-usług w administracji publicznej.

W kontekście mObywatela warto wspomnieć, że trwają prace nad ustawą, która umożliwi korzystanie z aplikacji wszędzie tam, gdzie dziś używa się plastikowego dowodu osobistego. Pomysł budzi obawy środowiska bankowego. Więcej na ten temat w tekście To będzie masakra. Tak część bankowców określa skutki, jakie przynieść może udostępnienie aplikacji mObywatel 2.0.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies