Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rosja i Białoruś od 1 czerwca poza Systemem Zielonej Karty. Przy wjeździe do tych krajów potrzebne ubezpieczenie graniczne

Ubezpieczenie graniczne to polisa OC ważna na terytorium państwa, do którego się wjeżdża, zawierana na krótki czas – zazwyczaj na 30 dni

Od północy 1 czerwca polscy kierowcy wjeżdżający na teren Białorusi lub Rosji będą musieli wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne. Z końcem maja tzw. zielone karty stracą ważność na terytorium tych krajów. Polisy nie zadzialają, nawet jeśli na certyfikacie oznaczenia literowe tych państw, tj. RUS i BY, nie będą przekreślone.

Przeczytajcie także: Wkrótce start nowej aplikacji ubezpieczeniowej

Zmiana ta jest wynikiem wypowiedzenia przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych dwustronnych umów z Białorusią i Rosją o wzajemnym honorowaniu zielonych kart. Umowy rozwiązano niecały rok temu, z zachowaniem 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Na taki sam krok zdecydowały się wszystkie kraje z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcaria. PBUK ocenia, że jest to największa zmiana w 65-letniej historii przynależności polskiego rynku do Systemu Zielonej Karty.

Przypomnę, że z polskim OC można jeździć po terytorium większości krajów europejskich. A to dzięki temu, że Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest jednym z sygnatariuszy porozumienia wielostronnego funkcjonującego w ramach Systemu Zielonej Karty. Z kolei podróżując po krajach, które należą do systemu, ale nie podpisały porozumienia (w tej kategorii dotychczas były m.in. Rosja i Białoruś), należy mieć przy sobie międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy, czyli tzw. zieloną kartę. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ją za darmo przy zakupie polisy OC, inni wymagają dopłaty (zazwyczaj niewielkiej). Natomiast w krajach spoza Systemu Zielonej Karty, np. w Kosowie (a po wygaśnięciu zobowiązań również w Rosji i Białorusi), polskie polisy i certyfikaty nie wystarczają, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego.

Przeczytajcie także: Europa uruchamia HDI Embedded

Ubezpieczenie graniczne to polisa OC ważna na terytorium państwa, do którego się wjeżdża, zawierana na krótki czas – zazwyczaj na 30 dni. Swoją potoczną nazwę bierze od miejsca zakupu, czyli przejścia granicznego. PBUK ostrzega, że polscy kierowcy poruszający się po 1 czerwca po drogach Białorusi i Rosji mogą się spodziewać wzmożonych kontroli obowiązku zawarcia ubezpieczenia.

W związku z wygaśnięciem umów analogiczne zmiany czekają kierowców poruszających się pojazdami zarejestrowanymi w Rosji i Białorusi. Zielone karty wystawione przez ubezpieczycieli z tych krajów również nie będą honorowane w Polsce, w związku z czym przy wjeździe do Polski kierowcy będą musieli wykupić ubezpieczenie graniczne.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies