Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Białoruś i Rosja wypadają z systemu zielonej karty. Nie pojedziecie już tam z polskim OC

Po wygaśnięciu wzajemnych zobowiązań między polskim biurem a rosyjskim i białoruskim trzeba będzie wykupić ubezpieczenie graniczne

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało umowy dwustronne łączące je z biurami białoruskim i rosyjskim. Oznacza to, że nie będzie można podróżować autem po Rosji i Białorusi tylko z polskim OC i certyfikatem zielonej karty. Trzeba będzie wykupić ubezpieczenie graniczne.

Przeczytajcie także: Jakie kary za brak OC w Europie?

Wypowiedzenie wchodzi w życie dzisiaj, ale jego skutki będą odczuwalne za rok. Zobowiązania dotyczące wzajemnego honorowania certyfikatów zielonej karty wystawionych przez PBUK i biura rosyjskie oraz białoruskie wygasną 31 maja 2023 r. o godzinie 23:59 czasu środkowoeuropejskiego. – Oznacza to, że po tym terminie jakiekolwiek certyfikaty zielonych kart, wystawione przez członków Biura w jego imieniu, stracą swoją ważność wyłącznie w odniesieniu do terytorium Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Pozostaną one jednak nadal ważne w pozostałych krajach Systemu Zielonej Karty, o ile symbol danego kraju nie został wykreślony – tłumaczy Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Analogiczne umowy wypowiedziały wszystkie biura narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz biuro ze Szwajcarii.

Przeczytajcie także: Co zrobić po stłuczce z obcokrajowcem?

Przypomnę, że z polskim OC można jeździć po terytorium większości krajów europejskich. A to dzięki temu, że Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest jednym z sygnatariuszy porozumienia wielostronnego funkcjonującego w ramach Systemu Zielonej Karty. Z kolei podróżując po krajach, które należą do systemu, ale nie podpisały porozumienia (w tej kategorii dotychczas były m.in. Rosja i Białoruś), należy mieć przy sobie międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy, czyli tzw. zieloną kartę. Niektórzy ubezpieczyciele oferują ją za darmo przy zakupie polisy OC, inni wymagają dopłaty (zazwyczaj niewielkiej). Natomiast w krajach spoza Systemu Zielonej Karty, np. w Kosowie (a po wygaśnięciu zobowiązań również w Rosji i Białorusi), polskie polisy i certyfikaty nie wystarczają, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies