Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Parlament Europejski uchwalił przepisy dotyczące kryptowalut. Polskie instytucje też będą musiały się do nich dostosować

To pierwsza taka regulacja na terenie Unii Europejskiej, która ma poprawić bezpieczeństwo konsumentów i przejrzystość rynku

Parlament Europejski przyjął tzw. rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets), które ma na celu uporządkowanie rynku kryptowalut, a także ochronę interesów konsumentów. Usprawni też zapobieganie prania pieniędzy. Kluczową zmianą zawartą w przepisach jest nałożenie obowiązku "śledzenia" przepływów kryptoaktywów jak bitcoiny i inne tokeny.

Przeczytajcie także: Na allegro.pl będzie można korzystać z dwóch narzędzi do płatności odroczonych

Kryptowaluty objęte zostaną podobnymi przepisami jak inne instrumenty finansowe. Obowiązkowe będzie gromadzenie informacji o tym, jakie jest źródło aktywów kryptowalutowych oraz kto jest ich beneficjentem. To tzw. zasada podróży – firmy handlujące kryptowalutami mają dzielić się informacjami o odbiorcy, jak i nadawcy aktywów.

Śledzenie przepływu kryptowalut ma pomóc w ewentualnym blokowaniu podejrzanych transakcji, a także poprawić przejrzystość rynku. Poprawie ma ulec też nadzór nad firmami emitującymi kryptowaluty. Zaplanowano powstanie specjalnego, publicznego rejestru dostawców usług związanych z kryptowalutami. Miałby działać przy Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych i zawierać informacje o tym, które podmioty działają w UE bez odpowiednich zezwoleń.

W rozporządzeniu MiCA znalazł się też całkowicie niefinansowy wątek, choć niezwykle interesujący. Firmy związane z kryptowalutami mają ujawniać swoje zużycie energii elektrycznej. Jak pisaliśmy, są już szacunki, że kopanie kryptowalut pochłaniają więcej prądu, niż wynosi np. roczne zużycie energii elektrycznej w Polsce.

Przeczytajcie także: Płatności Blik trafią do sklepów współpracujących z Portmonetką

Choć Parlament Europejski dał zielone światło dla tych przepisów, potrzebna jest jeszcze zgoda Rady Unii Europejskiej. Gdy Rada UE zatwierdzi rozporządzenie, przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni od ogłoszenia. Ponieważ jest to rozporządzenie, ujednolici ono przepisy we wszystkich państwach członkowskich.

Prace nad MiCA trwały od kilku lat, dopiero w 2022 roku udało się osiągnąć wstępne porozumienie między unijnymi negocjatorami w tej sprawie. W tym samym czasie na rynku kryptowalut doszło do serii skandali, upadły duże giełdy tych aktywów, co ochłodziło i tak niewielki entuzjazm tradycyjnych instytucji finansowych, które chciały rozwijać się w tym segmencie.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies