Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rozliczenia PIT wystartowały, problemy te same jak co roku. Jeszcze w tym tygodniu uruchomiona zostanie płatność Blikiem

Resort finansów i KAS nie wyrobiły się z udostępnieniem Blika jako jednej z opcji zapłaty należnego podatku rocznego. Jednak ma to nastąpić lada moment

15 lutego rozpoczął się okres rozliczeń PIT-ów za ubiegły rok, a podatnicy mają czas na złożenie deklaracji do 2 maja. Powróciła też doroczna tradycja – zaraz po starcie systemu e-Urzędu Skarbowego podatnicy mają problemy, m.in. z powodu przeciążenia serwerów. Próby zalogowania podjąłem około godz. 13, zakończyły się sukcesem, choć błędów nie brakowało. Nie brakuje też rządowych reklam o tym, że obniżono podatek dochodowy i kwotę wolną. O wzroście innych obciążeń podatkowych informacji nie ma.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba wpłatomatów na polskim rynku

To piąty raz, gdy ze skarbówką można rozliczyć się błyskawicznie, za pomocą usługi Twój e-PIT od Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Rok 2023 zapisze się w historii, ponieważ rozszerzona zostanie lista dopuszczalnych metod płatności za zobowiązania podatkowe. Do znanych wcześniej np. przelewów dołączy Blik.

Jak usłyszałem w KAS, nastąpi to w ciągu najbliższych kilkunastu godzin, trwają ostatnie testy. Początkowo Blikiem będzie można zapłacić w razie wystąpienia niedopłaty w zeznaniu rocznym. W przyszłości Blikiem będzie można wnosić na rzecz skarbówki także inne należności. Prace nad płatnościami Blikiem trwały w KAS od dawna, ale jak widać, nie udało się wszystkiego pospinać na start sezonu PIT-ów.

Każdy, kto korzysta z drogi elektronicznej do rozliczeń może liczyć na szybszy zwrot podatku – powinno to nastąpić w terminie do 45 dni od rozliczenia się z fiskusem. Dla zeznań papierowych, składanych w urzędach skarbowych lub wysyłanych pocztą, termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

Przeczytajcie także: Niemal trzy czwarte Polaków robi zakupy w marketplace'ach

Korzystający z Twój e-PIT otrzymują wgląd do już wypełnionych rozliczeń (dane dostarczają pracodawcy itd.), ale mogą te dane uzupełnić, m.in. o ulgi, wpłaty na IKZE, odliczenie wydatków mieszkaniowych. Po weryfikacji sprawozdania mogą je zatwierdzić. Jeżeli tego nie zrobią do 2 maja 2023 roku, to choć nie złożą zeznania PIT samodzielnie, zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Automatyzacja nie dotyczy zeznań PIT-28 i PIT-36 oraz odliczeń – te podatnik musi także uzupełnić samodzielnie.

W Twój e-PIT udostępniono zeznania PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36 (z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej oraz niektórych przypadków działalności rolniczej), a także nowość - PIT-DZ z informacjami o danych dzieci, które uprawniają do ulgi dla rodzin 4+. Wszystkie szczegółowe informacje o tym, jak się rozliczyć, jakie są przysługujące ulgi, można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies