Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W ciągu kwartału liczba wpłatomatów zwiększyła się prawie o 300 sztuk. Nowe dane cashless.pl

Największymi sieciami wpłatomatów pozostają te niezależne od banków, a więc Euronet i ITCARD

Serwis cashless.pl zebrał nowe dane dotyczące największych sieci wpłatomatów na polskim rynku. Zgodnie z nimi na koniec IV kw. ub. roku nad Wisłą działało 9650 urządzeń umożliwiających deponowanie gotówki. To tradycyjnie wynik rekordowy, bo od dłuższego czasu z kwartału na kwartał sieć wpłatomatów w Polsce gęstnieje. W minionym okresie w porównaniu z wrześniem 2022 r. przybyło 278 wpłatomatów, a w porównaniu z grudniem 2021 r. było ich o ponad 770 więcej.

Przeczytajcie także: Allegro Pay zmienia zasady spłaty zadłużenia

Największą siecią urządzeń umożliwiających wpłacanie pieniędzy dysponuje Euronet. W grudniu ub. roku miał ich 3351, czyli o 46 więcej niż we wrześniu 2022 r. oraz niecałe 260 więcej w porównaniu z końcem 2021 r. Na drugiej pozycji znajdowała się zaś sieć należąca do firmy ITCARD. W grudniu ub. roku posiadała ona 2413 wpłatomatów, aż o 181 więcej niż we wrześniu oraz o ponad 330 więcej niż w grudniu 2021 r.

Na kolejnych pozycjach znalazły się sieci należące do banków detalicznych, w tym PKO, Santandera, Pekao, Millennium oraz spółdzielczych grup SGB i BPS. Szczegółowe dane w tabeli pod tekstem.

Przeczytajcie także: Oto największe sieci bankomatów w Polsce

Jak wspomniałem na wstępie, sieć wpłatomatów, w przeciwieństwie do sieci bankomatów, systematycznie w Polsce rośnie. Przyczyn tego jest kilka, ale wydaje się, że jedną z najważniejszych jest polityka banków. Instytucje rozszerzają sieć tzw. placówek bezgotówkowych. W oddziałach takich nie ma tradycyjnej lady z kasjerami, a obsługa gotówkowa jest możliwa w strefach samoobsługowych, właśnie za pośrednictwem m.in. wpłatomatów własnych lub sieci niezależnych, z którymi banki mają zawarte umowy o współpracy.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies