Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki i instytucje płatnicze czeka nowy obowiązek. Będą musiały pomagać w wyłapywaniu oszustw VAT

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że banki, SKOK-i itd., będą raportować administracji podatkowej o płatnościach transgranicznych

We wtorek rząd przyjął projekt noweli ustawy o VAT i ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która da nowe narzędzia administracji podatkowej do kontroli i zwalczania oszustw w handlu elektronicznym. Przełoży się to na nowe obowiązki dla instytucji finansowych, w tym banków i instytucji płatniczych.

Przeczytajcie także: Nowe przepisy miały ukrócić niektóre zjawiska w e-commerce. UOKiK ruszył z kontrolami

Na mocy przepisów niektóre podmioty będą musiały prowadzić kwartalną ewidencję płatności transgranicznych oraz odbiorców takich płatności. Obowiązek wystąpi tylko w przypadku, gdy dostawca usług płatniczych w ciągu kwartału zrealizuje więcej niż 25 takich płatności na rzecz tego samego odbiorcy. Stosować taką ewidencję będą musiały banki krajowe i oddziały banków zagranicznych w Polsce, instytucje kredytowe oraz płatnicze, a także SKOK-i.

Zebrane dane później muszą być przechowywane, a także przesyłane do KAS. Ma to ułatwić administracji podatkowej w uszczelnieniu poboru VAT. Raporty od instytucji finansowych trafią również do unijnego systemu CESOP, który będzie gromadził dane od organów skarbowych z państw członkowskich. Baza danych o transakcjach transgranicznych na skalę unijną ma pomóc w wychwytywaniu nieprawidłowości oraz usprawnić wymianę informacji.

Przeczytajcie także: DHL i Cainiao łączą siły, by podbić polski rynek automatów paczkowych

Jak czytam w uzasadnieniu projektu, który teraz trafi do Sejmu, autorzy oczekują, że pozwoli on na zwalczanie oszustw zwłaszcza w obszarze handlu elektronicznego (e-commerce). – (Celem zmian jest – red.) rozwiązać problem nieprawidłowości (oszustw) związanych z VAT w sektorze e-commerce w celu lepszego wykrywania i zwalczania oszustw związanych z podatkiem VAT, poprzez zacieśnienie współpracy między administracjami podatkowymi a dostawcami usług płatniczych – pada w uzasadnieniu.

Zmiany wynikają z potrzeby dostosowania polskiego prawa do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej zwalczania oszustw VAT. Przepisy mają wejść w życie do 31 grudnia 2023 r. Z postępami prac nad projektem czy uwagami branży można zapoznać się za pośrednictwem Rządowego Centrum Legislacji.

Fot. rawpixel.com

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies