Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Urzędy i ZUS zaczną wysyłać nam SMS-y. Pojawi się też nowa metoda autoryzacji Profilu Zaufanego

Wraca Mobile Connect, usługa, która miała odmienić mechanizmy autoryzacyjne w Polsce. Mało kto dziś o niej pamięta

Pion KPRM odpowiedzialny za cyfryzację przygotował projekt nowelizacji dwóch ustaw, który ma na celu wprowadzenie nowego sposobu komunikacji między obywatelami a urzędami. Obecnie jest tak, że urzędy i instytucje takie jak NFZ, czy ZUS, muszą zawierać oddzielne umowy na wysyłkę SMS-ów. W dodatku to na nich spoczywa obowiązek stworzenia i zarządzania systemem obsługi takich powiadomień, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Po zmianach opłaty na rzecz dostawców usług telekomunikacyjnych zostaną ujednolicone na poziomie ogólnokrajowym. Projektodawcy liczą na to, że dzięki temu budżetowi uda się zaoszczędzić. Operatorzy mają nie być stratni – w zamian będą płacić mniej za korzystanie z numeracji.

Komunikaty będą bezpłatne dla obywateli, a ci, którzy przekażą swoje dane do Rejestru Danych Kontaktowych, będą mogli załatwiać też swoje sprawy indywidualne w ZUS etc.

Przeczytajcie także: Zastrzeganie numerów Pesel coraz bliżej

– Dzięki nowelizacji ustawy, urzędy będą mogły szybko poinformować nas o sprawach związanych z ochroną zdrowia (...), zmianami w organizacji ruchu drogowego, sprawach związanych z transportem zbiorowym, edukacją czy bezpieczeństwem państwa – czytam w komunikacie pionu cyfryzacji KPRM na ten temat.

W ramach nowelizacji planowane jest też wprowadzenie nowej metody autoryzacji przy korzystaniu z usług publicznych. Obecnie autoryzacji przez Profil Zaufany można dokonywać za pośrednictwem banków i ich bankowości elektronicznej lub kodów SMS.

Nową metodą do zatwierdzania operacji ma być Mobile Connect, czyli rozwiązanie, które polega na powiązaniu użytkownika z numerem telefonu, który z jego pomocą może autoryzować operacje. Mobile Connect nie wymaga jednak łączności z internetem (więc różni się od klasycznych pushy autoryzacyjnych z aplikacji mobilnych) i nie jest też usługą opierającą się na SMS-ach. Wykorzystywana jest łączność GSM. Natomiast uwierzytelnienie następuje na podstawie wpisania 8-cyfrowego kodu PIN, ustalonego przez użytkownika.

Jak uzasadniają twórcy projektu, chcą wykorzystać Mobile Connect z dwóch powodów: jest bezpieczniejszy od kodów SMS, które można przechwycić, oraz może działać na starszych telefonach (do obsługi aplikacji bankowej itp. potrzebny jest smartfon). Można się domyślać, że mechanizm jest skierowany głównie do tych osób, które rzadziej korzystają z Profilu Zaufanego.

Przeczytajcie także: Nest uruchomił proces zakładania konta na selfie

Gdy jeszcze istniało Ministerstwo Cyfryzacji, to w 2020 roku ogłaszało, że pracuje nad wdrożeniem mechanizmu Mobile Connect. Od pilotażu z T-Mobile minęły więc ponad dwa lata (resort rozpoczął współpracę z telekomem w 2019 roku).

Jednak już kilka lat temu można było mówić, że ta technologia nie przyjęła się w kraju. Od 2017 roku mogliście wielokrotnie przeczytać o wdrażaniu Mobile Connect przez polskie telekomy. Rozwiązanie miało stanowić alternatywę dla logowania się przez aplikację. Minęło parę lat i mało kto o tym pamięta.

W listopadzie 2017 roku mogliście przeczytać, że T-Mobile uruchomiło Mobile Connect. Wtedy pisaliśmy, że owszem, klienci mogli skorzystać z mechanizmu, ale do logowania się do usługi "Granie na czekanie". Po kilku latach nic się nie zmieniło – nie rozszerzono listy usług, z których można skorzystać przez Mobile Connect. Szczęśliwie ostała się strona z informacjami, że coś takiego jeszcze istnieje i jak to uruchomić.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies