Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fintech Bunq wygrał sądową batalię z bankiem centralnym. Dotyczyła przeciwdziałania praniu pieniędzy

Holenderski bank centralny zarzucał spółce niestosowanie się do przepisów o AML. Fintech poszedł do sądu, by zawalczyć o unowocześnienie całego procesu

Holenderski fintech Bunq wygrał sprawę przeciwko bankowi centralnemu (De Nederlandsche Bank). Spółka pochwaliła się zwycięstwem w procesie, który sama wytoczyła. Wyrok z 18 października 2022 roku kończy spór między Bunq a DNB, który trwał od 2018 roku. Wtedy po raz pierwszy bank centralny zaczął mieć zastrzeżenia do metod fintechu.

Według Bunq DNB ograniczał swoimi przestarzałymi metodami możliwości autorskich systemów fintechu z zakresu AML (anti money laundering, przeciwdziałanie praniu pieniędzy). Jak twierdzi spółka, DNB nakazywał jej stosować dotychczasowe metody, gdy ta oparła swój system AML o uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję.

Przeczytajcie także: Revolut wchodzi na rynek wynajmu domów

Batalię z bankiem centralnym Bunq porównuje do "walki Dawida z Goliatem", a wygraną określa jako "historyczne zwycięstwo". – Holenderski sąd orzekł zdecydowanie na naszą korzyść, naszej filozofii opartej na technologii. [...]. Jesteśmy innowatorami i zawsze opowiadaliśmy się za skuteczniejszymi sposobami zwalczania oszustw i prania piniędzy – czytam w oświadczeniu Bunq. W ocenie spółki wyrok pozwoli innym graczom na rynku fintechowym w Holandii na wprowadzanie innowacji w AML i poprawi bezpieczeństwo sektora.

Po wyroku głos zabrał także bank centralny Holandii. W komunikacie na ten temat DNB wskazuje, że sprawa nie jest czarno-biała i sąd przyznał mu rację w sprawie kilku naruszeń w wydaniu Bunq względem przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, jak np. obowiązkowe zbadanie źródła przychodów klienta. Jednocześnie bank potwierdza, że niektóre z jego zastrzeżeń wobec Bunq nie zostały uznane przez sąd. – Włączymy to orzeczenie sądu i jego efekty do dialogu, który prowadzimy z sektorem finansowym, na temat wymagań prawnych i tego, jak wykorzystać technologię do walki z praniem pieniędzy – pada w komunikacie DNB.

Przeczytajcie także: Płatności odroczone dostępne w ramach aplikacji OneyRaty

Wątek zbierania danych o źródłach dochodu znalazł się także w stanowisku Bunq. – Wykrywanie oszustw w tradycyjnych bankach wciąż opiera się na kwestionariuszach, które sprowadzają się do pytania ludzi "Czy jesteś oszustem"? – twierdzi fintech, nawiązując tym samym do rekomendacji banku centralnego.

O Bunq mogliście wielokrotnie przeczytać na naszych łamach. W połowie 2021 roku bankowy fintech (ma holenderską licencję bankową) pozyskał od inwestorów 228 mln dolarów, a jego wycena sięgnęła 1,9 mld dol. Bunq oferuje klientom rachunek i kartę płatniczą, którymi zarządza się poprzez aplikację. Bunq oferuje także kartę kredytową, która jest jednocześnie kartą przedpłaconą.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: FINTECH, BANKI, BUNQ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies