Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sukces badaczy z Torunia. Uniwersytet Mikołaja Kopernika wygrał przetarg Komisji Europejskiej na ocenę funkcjonowania dyrektywy PSD II

Badacze z UMK pod wodzą Michała Polasika jeszcze w tym roku mają opracować raport na temat słabych i mocnych stron dyrektywy, a także przygotować wnioski, mogące stać się podstawą dla przyszłej dyrektywy PSD III

Kierowane przez Michała Polasika Centrum Gospodarki i Finansów UMK znalazło się w konsorcjum, które na zamówienie Komisji Europejskiej przeprowadzi tzw. ewaluację, czyli ocenę funkcjonowania dyrektywy PSD II w całej Unii Europejskiej. W konsorcjum razem z badaczami z toruńskiej uczelni znalazła się także firma konsultingowa VVA Brussels oraz instytut Centre for European Policy Studies, jeden z najważniejszych na świecie think tanków.

Przeczytajcie także: ING uzupełnia usługi otwartej bankowości

Dyrektywa PSD II to prawo, które wprowadza w życie tzw. otwartą bankowość w Unii Europejskiej. Na jej podstawie instytucje finansowe, takie jak banki, zobowiązane zostały do udostępnienia tzw. podmiotom trzecim, a więc np. fintechom, danych gromadzonych na rachunkach płatniczych klientów, oczywiście za zgodą tych ostatnich. Dzięki PSD II powstało kilka nowych usług finansowych, takich jak PIS (inicjowanie płatności z rachunków bankowych przez firmy trzecie) czy AIS (rozwiązania oparte o dane na rachunkach płatniczych).

Tajemnicą poliszynela jest jednak, że twórcy PSD II pokładali nadzieje, że przyniesie ona o wiele większe zmiany na rynku usług finansowych niż te, które do tej pory rzeczywiście na nim zaszły. Stąd w przyjętej już w 2020 r. Strategii płatności detalicznych Komisja Europejska przewidziała konieczność tzw. przeglądu dyrektywy PSD II. Efektem tego był przetarg, wygrany właśnie przez konsorcjum z udziałem UMK.

Przeczytajcie także: Nowe podmioty z zezwoleniem KNF

Zwycięstwo toruńskiej uczelni w zorganizowanym przez KE przetargu można uznać za pozytywną ocenę dotychczasowego dorobku badawczego zespołu kierowanego przez Michała Polasika. Przypomnę, że jego Centrum Gospodarki i Finansów zrealizowało już ogromny projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (nr grantu 2017/26/E/HS4/00858), pod nazwą PayTechImpact.EU. W skład projektu weszło badanie eksperckie, obejmujące ekspertów ze wszystkich krajów UE oraz Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii, oraz badanie konsumenckie, w którym wzięło udział ponad 5,5 tys. respondentów z 22 krajów Europy. Głównym celem projektu było kompleksowe zbadanie wpływu technologii i regulacji na rynek usług płatniczych w Unii Europejskiej.

Okiem eksperta

Fundamentem dla wygrania przez nas przetargu było wiele lat badań prowadzonych przez zespół Centrum Gospodarki i Finansów UMK. Dostrzeżone zostało szczególnie nasze badanie zrealizowane w ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki. Wynik przetargu to z jednej z strony obiektywna ocena jakości naszych badań, a z drugiej – szansa na to, byśmy mogli przyczynić się do usprawnienia otwartej gospodarki i uczynienia jej bardziej innowacyjną.

Realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej projekt ma pokazać pozytywne skutki oraz ograniczenia wynikające z niedoskonałości regulacji PSD II. Celem badania będzie także zaproponowanie zmian regulacyjnych, które naprawdę otworzą bankowość i uczynią open banking usługą masową. W dalszej przyszłości badanie może być impulsem do powstania dyrektywy PSD III. Natomiast bezpośrednim celem ewaluacji jest optymalizacja PSD II. Jaką przyjmie ona formę – to zależy już od samego raportu, który ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Michał Polasik
Prof. UMK, dyrektor Centrum Gospodarki i Finansów
KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies