Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejne dwa podmioty z zezwoleniem KNF. Zyskają dostęp do danych o rachunkach klientów

Na liście Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się już 13 podmiotów oferujących usługi wykorzystujące otwartą bankowość (AIS)

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała listę podmiotów świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunkach bankowych (AIS). W efekcie znajduje się na niej 13 podmiotów, w tym m.in. InFakt, Authologic, Kontomatik, AIS Gateway, Ramp Link, Easy Check i Banqware. Do rejestru dołączyły spółka Fizen oraz Jakub Stolarski.

Przeczytajcie także: Millennium rozszerza usługi otwartej bankowości

Jakub Stolarski poinformował serwis cashless.pl, że wraz z zespołem tworzy aplikację mobilną, która ma pomagać planować budżet i kontrolować wydatki. Na razie ma ona zawierać podstawowe funkcje, ale w przyszłości firma chciałaby ją wzbogacić o sztuczną inteligencję, która pomogłaby np. kategoryzować wydatki.

Z kolei Fizen jest spółką zarejestrowaną w Łodzi, a założył ją Maciej Krasowski powiązany też m.in. z BinarApps. Fintech pełni rolę integratora, łączącego banki z firmami świadczącymi inne usługi. Z pomocą narzędzi fintechu można m.in. weryfikować tożsamość, inicjować płatności czy zarządzać środkami.

Przeczytajcie także: PayPal chce dostarczać ubezpieczenia swoim klientom biznesowym

Prowadzona przez KNF lista zawiera podmioty, które nie posiadają licencji krajowej instytucji płatniczej, a chcą oferować usługi oparte na dostępie do danych gromadzonych na kontach bankowych. To rozwiązanie wprowadzone przez dyrektywę PSD II, w ramach tzw. open bankingu. Dzięki niemu podmiot zewnętrzny, w tym przypadku np. Fizen, może za zgodą klienta zyskać dostęp do danych jego rachunku i na tej podstawie zaoferować nowe usługi – zarówno firmom, jak i konsumentom.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies