Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejne dwa podmioty z zezwoleniem KNF. Zyskają dostęp do danych o rachunkach klientów

Na liście Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się już 13 podmiotów oferujących usługi wykorzystujące otwartą bankowość (AIS)

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała listę podmiotów świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunkach bankowych (AIS). W efekcie znajduje się na niej 13 podmiotów, w tym m.in. InFakt, Authologic, Kontomatik, AIS Gateway, Ramp Link, Easy Check i Banqware. Do rejestru dołączyły spółka Fizen oraz Jakub Stolarski.

Przeczytajcie także: Millennium rozszerza usługi otwartej bankowości

Jakub Stolarski poinformował serwis cashless.pl, że wraz z zespołem tworzy aplikację mobilną, która ma pomagać planować budżet i kontrolować wydatki. Na razie ma ona zawierać podstawowe funkcje, ale w przyszłości firma chciałaby ją wzbogacić o sztuczną inteligencję, która pomogłaby np. kategoryzować wydatki.

Z kolei Fizen jest spółką zarejestrowaną w Łodzi, a założył ją Maciej Krasowski powiązany też m.in. z BinarApps. Fintech pełni rolę integratora, łączącego banki z firmami świadczącymi inne usługi. Z pomocą narzędzi fintechu można m.in. weryfikować tożsamość, inicjować płatności czy zarządzać środkami.

Przeczytajcie także: PayPal chce dostarczać ubezpieczenia swoim klientom biznesowym

Prowadzona przez KNF lista zawiera podmioty, które nie posiadają licencji krajowej instytucji płatniczej, a chcą oferować usługi oparte na dostępie do danych gromadzonych na kontach bankowych. To rozwiązanie wprowadzone przez dyrektywę PSD II, w ramach tzw. open bankingu. Dzięki niemu podmiot zewnętrzny, w tym przypadku np. Fizen, może za zgodą klienta zyskać dostęp do danych jego rachunku i na tej podstawie zaoferować nowe usługi – zarówno firmom, jak i konsumentom.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies