Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Agregacja kont, zlecanie przelewów, potwierdzanie dochodów. Które banki oferują usługi wykorzystujące otwartą bankowość

Najwięcej usług, bazujących na open bankingu, oferują: Alior, ING, Millennium, Pekao i Santander

Dyrektywa PSD II wprowadziła ideę otwartej bankowości. Dzięki niej dane klientów zgromadzone w bankach mogą być udostępniane podmiotom trzecim, np. fintechom. Oczywiście odbywa się to za zgodą klientów. Z możliwości open bankingu korzystają też same banki, wprowadzając udogodnienia dla swoich klientów. Dużym zaangażowaniem w tym zakresie wykazuje się silna grupa banków, wśród których na miano najbardziej aktywnych zasługują: Alior, ING, Millennium, Pekao i Santander. Co dzięki otwartej bankowości instytucje oferują swoim klientom indywidualnym?

Przeczytajcie także: W których bankach można zdalnie założyć konto

Jednym z głównych zastosowań open bankingu jest wykorzystanie danych z innego banku przy analizie wniosku o takie produkty jak kredyt, pożyczka czy karta kredytowa. Klient może wyrazić zgodę, aby bank zaczerpnął informacje o jego dochodach na rachunku prowadzonym w innej instytucji, na który np. spływa jego wynagrodzenie. Ułatwia to ubieganie się o dodatkowe środki, a bankowi dostarcza wiarygodnych danych potwierdzających status finansowy klienta. Wykorzystywana jest do tego wprowadzona przez PSD II usługa AIS, czyli account information service. Z takiej procedury obecnie można skorzystać w ośmiu bankach, a z tabeli poniżej dowiecie się, jakie instytucje mogą posłużyć dla nich jako źródło danych. Warto wspomnieć, że kolejne banki, np. Pocztowy, szykują się do wdrożenia u siebie takiego procesu.

Na usłudze AIS bazuje również inna funkcja, z której klienci mogą korzystać na co dzień przy zarządzaniu swoimi finansami. To tzw. agregator rachunków, czyli możliwość podejrzenia w bankowości jednego banku stanu konta w innych instytucjach. Z takiej opcji mogą obecnie korzystać klienci ośmiu banków. W tabeli poniżej znajdziecie informację, z jakich instytucji można agregować rachunki w poszczególnych bankach. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli tych instytucji lista ta ma się wydłużać, trwają bowiem kolejne prace wdrożeniowe.

Dodatkowym udogodnieniem oferowanym przez ING czy Pekao jest uwzględnienie rachunków z innych instytucji w analizie przychodów i wydatków. Konta i karty z innych banków mogą być objęte kategoryzacją wydatków, a przepływy mogą być monitorowanie łącznie z wydatkami z konta w macierzystym banku w narzędziach do zarządzania finansami w bankowości elektronicznej. Pekao podpowie też klientom dane odbiorców, do których często wykonują przelewy z innych banków, i zaproponuje zapisanie ich w Pekao24 i PeoPay.

Niektóre banki, np. Millennium czy Santander, wykorzystują też informacje z zagregowanych rachunków klientów, aby dostosowywać swoją ofertę do ich potrzeb.

Z kolei w przypadku PKO z otwartej bankowości można korzystać też w ramach kantoru internetowego tego banku. Klienci kantoru mogą wymienić walutę i przesłać ją wprost na swoje konto prowadzone w innej instytucji, bez dodatkowych opłat. Wystarczy, że klient podepnie w aplikacji IKO dane konto i wskaże je jako właściwe do przyjmowania pieniędzy z wymiany.

Przeczytajcie także: Open banking w wydaniu Klarny

Rzadziej oferowanym udogodnieniem niż agregator rachunków jest natomiast zlecanie z nich przelewów za pośrednictwem banku agregującego. Taką opcję daje pięć instytucji: Alior, ING, Millennium, Pekao, i Santander.

Na niestandardowe wykorzystanie dobrodziejstw open bankingu zdecydowało się Millennium. To jedyny na polskim rynku bank, który umożliwia swoim przyszłym klientom zdalne założenie konta z wykorzystaniem rachunku w innej instytucji. Posiadacze kont w siedmiu bankach mogą przy nawiązywaniu relacji z Millennium potwierdzić swoją tożsamość poprzez zalogowanie się na swój rachunek w jednej z tych instytucji. Ten sam mechanizm potwierdzania tożsamości wykorzystuje się przy udzielaniu kredytów ratalnych w sklepach online.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies