Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W którym banku kupicie travelkę, a gdzie ubezpieczenie komunikacyjne. Przegląd oferty ubezpieczeń stand alone w bankowości

Przy oferowaniu ubezpieczeń banki najczęściej współpracują z ubezpieczycielami ze swojej grupy

Ubezpieczenia niepowiązane z produktem bankowym to coraz częstszy element oferty banków funkcjonujących na naszym rynku. W kolejnych aplikacjach i serwisach transakcyjnych (a także za pośrednictwem call center czy w oddziałach) pojawia się możliwość zakupu travelki, ubezpieczenia mieszkania czy polisy komunikacyjnej. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, z którego dowiecie się, jakie ubezpieczenia stand alone możecie kupić w swoim banku.

Przeczytajcie także: OC i AC dostępne w Getinie

Ubezpieczenia stand alone to takie, które nie są powiązane z produktem bankowym, nie stanowią więc dodatku do karty kredytowej, nie są dodatkową usługą do konta czy zabezpieczeniem do zaciąganego kredytu. To samodzielne polisy, takie jak te, które możecie kupić np. u agenta czy przez stronę internetową ubezpieczyciela, tyle że w tym przypadku to bank pełni rolę pośrednika.

Przez długi czas banki sprzedawały ubezpieczenia głównie w swoich placówkach, ewentualnie przez call center, gdzie pracownicy proponowali jako dodatek do usług bankowych również produkty ubezpieczeniowe. W ostatnim czasie natomiast prężnie rozwija się też oferta ubezpieczeń, które klient kupuje samodzielnie w bankowości mobilnej lub internetowej. Wraz z rozwojem aplikacji i serwisów transakcyjnych, coraz częściej pośród innych VAS-ów (usług dodanych) można znaleźć też polisy.

Najszerzej dostępnym ubezpieczeniem w apkach i serwisach jest obecnie travelka. Ubezpieczenia turystyczne możecie łatwo kupić w Aliorze, BNP Paribas, Getinie, ING, mBanku, Millennium, Pekao, PKO i Santanderze. Te same banki, z wyjątkiem BNP Paribas i Pekao, umożliwiają też swoim klientom zakup ubezpieczeń komunikacyjnych w aplikacji. A ubezpieczenie nieruchomości znajdziecie w bankowości mobilnej i internetowej sześciu banków: Aliora, Getinu, ING, mBanku, PKO i Santandera. Zestaw ubezpieczeń stricte majątkowych dopełnia dostępne w ING ubezpieczenie roweru i hulajnogi elektrycznej.

Rzadziej w kanałach elektronicznych dostępna jest natomiast oferta ubezpieczeń zapewniających ochronę życia i zdrowia. Polisy zabezpieczające w razie śmierci, choroby, niezdolności do pracy, polisy inwestycyjne, ale też te gwarantujące wypłatę po nieszczęśliwym wypadku (ubezpieczenia osobowe) zazwyczaj dostępne są tylko w placówkach banku. Z tej zasady wyłamują się: ING ze swoim ubezpieczeniem na wypadek zachorowania na nowotwór oraz ubezpieczeniem NNW (dla dorosłych i szkolnym dla dzieci), mBank z ubezpieczeniem życia i zdrowia, PKO ze szkolnym NNW (w IKO i iPKO) oraz polisą MojeŻycie24 (w bankowości internetowej), a także Santander (również z ubezpieczeniem na życie oraz NNW dostępnymi w apce i serwisie).

Przeczytajcie także: Ciekawie w bancassurance

Szeroką ofertą ubezpieczeń dostępnych w bankowości elektronicznej już teraz mogą się pochwalić ING, mBank, PKO oraz Santander. Banki deklarują jednak, że jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa. W PeoPay i Pekao24 wkrótce mają się pojawić polisy komunikacyjne, a w dalszej perspektywie również mieszkaniowe, mBank zaś w czerwcu planuje wdrożyć nowe ubezpieczenie stand alone, przygotowywane we współpracy z Uniqą. Plany rozwojowe mają również np. Alior, Millennium, PKO czy Santander.

Przy oferowaniu polis banki współpracują głównie ze swoimi stałymi partnerami ubezpieczeniowymi. Zazwyczaj są to podmioty z tej samej grupy, spółki joint venture czy partnerzy strategiczni. Przyczyniła się do tego wdrożona w 2015 r. Rekomendacja U, która reguluje wiele kwestii związanych z dystrybucją ubezpieczeń w bankach. Współpraca ze stałymi partnerami pozwala łatwiej sprostać regulacjom, ale też – co niezmiernie istotne – zazwyczaj sprawia, że zysk ze sprzedaży ubezpieczeń pozostaje w grupie.

Jeśli więc będziecie szukać ubezpieczeń stand alone w Aliorze lub Pekao, traficie na ofertę PZU lub Link4. Santander to przede wszystkim polisy spółek Santander Allianz (do niedawna Santander Aviva). Credit Agricole zaoferuje polisy od swoich spółek ubezpieczeniowych, tak jak i BNP Paribas przede wszystkim zaproponuje polisy Cardifu (aczkolwiek w jego ofercie można też znaleźć ubezpieczenia np. od PZU). Getin współpracuje z Europą, ING z Nationale-Nederlanden (ale też z Avivą). Ciekawym przypadkiem jest PKO, które oprócz polis swojej spółki ubezpieczeniowej, daje swoim klientom także dostęp do ubezpieczeń komunikacyjnych Benefii, InterRisku, Link4, Proamy i Uniqi. Wkrótce podobną porównywarkę ma uruchomić kolejny bank z naszego rynku. mBank współpracuje z Uniqą, a w bankowości elektronicznej Millennium dostępne są polisy Ergo Hestii.

W tabeli poniżej znajdziecie informacje na temat typów ubezpieczeń stand alone dostępnych w poszczególnych bankach. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie informacji przekazanych przez banki. Po najechaniu kursorem na ikonę wyświetli Wam się informacja, czy polisy tego typu można kupić w aplikacji, serwisie transakcyjnym, za pośrednictwem call center czy w oddziale.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies