Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pocztowy umożliwi otwieranie rachunków "na selfie". Zapowiada też nowe usługi wykorzystujące otwartą bankowość

Klienci Pocztowego będą mogli przy ubieganiu się o kredyt potwierdzać swoje dochody danymi z rachunku z innego banku

Bank Pocztowy zamierza uruchomić funkcję zdalnego zakładania konta online – dowiedział się serwis cashless.pl. Rozwiązanie ma być dostępne w drugiej połowie tego roku.

Przeczytajcie także: mBank zapowiada nowości w aplikacji

Obecnie, aby założyć konto w Pocztowym bez wizyty w placówce, trzeba wypełnić wniosek online, a następnie czekać na kuriera, który przywiezie umowę do podpisu. Bank zamierza jednak usprawnić zdalne otwieranie rachunków. Klientom zaproponuje założenie konta "na selfie", czyli na podstawie zdjęcia dowodu osobistego i swojego wizerunku. To metoda weryfikacji tożsamości, którą przy nawiązywaniu relacji z klientami wykorzystuje coraz więcej banków na polskim rynku, m.in. Alior, Millennium, mBank, Pekao czy PKO BP.

Warto wspomnieć, że i sam Pocztowy w grudniu zeszłego roku wprowadził usługę zdalnego udzielania kredytów (do kwoty 4,5 tys. zł) osobom niebędącym klientami banku z wykorzystaniem wideoweryfikacji tożsamości. W ramach tego procesu zainteresowany finansowaniem składa wniosek przez infolinię. Konsultant analizuje zdolność kredytową, przedstawia ofertę, po czym przesyła link do aplikacji pozwalającej na potwierdzenie tożsamości na podstawie zdjęcia dowodu i wizerunku osoby ubiegającego się o kredyt. Przy wdrażaniu tego produktu Pocztowy współpracował z firmami Digital Gateways, Autenti oraz Identt. Można się domyślać, że doświadczenia te bank wykorzysta również w procesie zdalnego otwierania rachunków osobistych.

Przeczytajcie także: Pekao rozszerza dostęp do open bankingu

Natomiast jak wynika z deklaracji Pocztowego, w tym roku klienci zyskają jeszcze dwie inne metody zdalnego otwierania kont. Będa to, znany również z innych banków przelew weryfikacyjny oraz potwierdzenie tożsamości za pomocą otwartej bankowości. Ta druga metoda opiera się na wykorzystaniu usługi AIS (account information service), w ramach której klient wyraża zgodę na udzielenie informacji o jego rachunku w innym banku. Taką ścieżkę swoim klientom udostępnia już Millennium.

Co ciekawe, na tym nie kończą się plany Pocztowego w zakresie wykorzystania możliwości open bankingu. Bank zamierza sięgnąć po otwartą bankowość również przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych swoich klientów. Docelowo chce umożliwić klientom potwierdzanie dochodów na podstawie danych z rachunku w innym banku. Także ta funkcja ma się pojawić w tym roku.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies