Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blockchain w ubezpieczeniach upraw. Lemonade tworzy koalicję, która zaoferuje polisy rolnikom z ubogich społeczności

Ubezpieczenie ma działać w modelu parametrycznym, w ramach którego wypłata będzie następowała automatycznie po wykryciu powodzi czy suszy

Amerykański insurtech Lemonade poinformował o utworzeniu Lemonade Crypto Climate Coalition. To koalicja graczy ze scen ubezpieczeniowej, insurtechowej i blockchainowej, która ma na celu zaoferowanie przystępnych ubezpieczeń upraw dla rolników z tych części świata, w których warunki pogodowe i ekonomiczne są szczególnie trudne.

Przeczytajcie także: Lemonade przejmuje insurtech Metromile

Jak tłumaczy Lemonade, w samej Afryce jest ponad 300 mln drobnych rolników. Większość spośród nich nie jest w żaden sposób chroniona finansowo przed zagrożeniami klimatycznymi, takimi jak np. powodzie czy susze, na które są szczególnie narażeni również ze względu na niedostępność technologii nawadniania.

Tymczasem w takich regionach ubezpieczenie jest albo zbyt drogie, albo w ogóle niedostępne. A to dlatego, że dla ubezpieczycieli, którzy polegają na tradycyjnych narzędziach dystrybucji, ustalania cen i likwidacji szkód, ochrona drobnych rolników przed niszczycielskim działaniem pogody często nie jest opłacalna finansowo. Tym bardziej że infrastruktura meteorologiczna w Afryce jest bardzo słabo rozwinięta, co skutkuje brakiem adekwatnych danych do kalkulacji składki, a także brakiem systemów ostrzegania o nadchodzących niepożądanych zjawiskach.

Utworzona przez fundację Lemonade koalicja ma na celu zmierzyć się z tymi wyzwaniami, rozwiązując trzy podstawowe problemy poprzez adekwatną wycenę ryzyka, automatyzację obsługi szkód oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania i reasekuracji. Avalanche, Chainlink i DAOstack mają wnieść swoją wiedzę na temat technologii blockchain, a z kolei Lemonade, Etherisc, Hannover Re, Pula, Tomorrow.io i TommorowNow.org zbudują bardzo dokładne, w pełni zautomatyzowane modele ubezpieczeń pogodowych. Koalicja ma działać jako zdecentralizowana autonomiczna organizacja (Decentralized Autonomous Organization), której celem będzie sprzedawanie ubezpieczeń po kosztach.

Przeczytajcie także: Ubezpieczenie na wypadek złej pogody

Do wyceny ryzyka wykorzystane zostaną m.in. informacje o pogodzie zbierane przez insurtech Tomorrow.io, m.in. z satelitów wyposażonych w radary. Składka za ubezpieczenie upraw będzie wyliczana automatycznie na podstawie lokalizacji, rozmiaru i właściwości topograficznych pola. Dokładne odczyty wskaźników pogodowych będą ważne nie tylko do wyceny składki, ale również do wypłaty odszkodowań.

Ubezpieczenie ma bowiem działać w modelu parametrycznym, czyli wypłata będzie następowała automatycznie po odnotowaniu ustalonego w umowie poziomu opadów lub okresu braku opadów. W tej sytuacji rolnicy nie będą musieli składać roszczenia, odszkodowanie zostanie wypłacone na bazie smart kontraktów. Jak przekonują twórcy rozwiązania, wykorzystanie dokładnych danych pogodowych i automatyzacja wypłat sprawiają, że obsługa roszczeń będzie bezkosztowa. Rolnicy mają potrzebować jedynie swoich telefonów komórkowych, aby w łatwy sposób wpłacać składki i odbierać świadczenia zarówno w stablecoinach (to cyfrowe waluty powiązane z pieniędzmi tradycyjnymi), jak i lokalnych walutach.

Członkowie Lemonade Crypto Climate Coalition zamierzają wykorzystać blockchain jako platformę do stworzenia puli kapitału niezbędnej do gwarantowania ubezpieczeń. Inwestorzy krypto będą mogli ulokować w tej puli kapitał i potencjalnie otrzymać część składek płaconych przez rolników. Lemonade uważa, że wykorzystanie do tego celu technologii blockchain znacznie obniży koszt kapitału i reasekuracji, obniżając tym samym koszt ubezpieczenia.

Fot. freepik.co

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies