Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blockchain w ubezpieczeniach upraw. Lemonade tworzy koalicję, która zaoferuje polisy rolnikom z ubogich społeczności

Ubezpieczenie ma działać w modelu parametrycznym, w ramach którego wypłata będzie następowała automatycznie po wykryciu powodzi czy suszy

Amerykański insurtech Lemonade poinformował o utworzeniu Lemonade Crypto Climate Coalition. To koalicja graczy ze scen ubezpieczeniowej, insurtechowej i blockchainowej, która ma na celu zaoferowanie przystępnych ubezpieczeń upraw dla rolników z tych części świata, w których warunki pogodowe i ekonomiczne są szczególnie trudne.

Przeczytajcie także: Lemonade przejmuje insurtech Metromile

Jak tłumaczy Lemonade, w samej Afryce jest ponad 300 mln drobnych rolników. Większość spośród nich nie jest w żaden sposób chroniona finansowo przed zagrożeniami klimatycznymi, takimi jak np. powodzie czy susze, na które są szczególnie narażeni również ze względu na niedostępność technologii nawadniania.

Tymczasem w takich regionach ubezpieczenie jest albo zbyt drogie, albo w ogóle niedostępne. A to dlatego, że dla ubezpieczycieli, którzy polegają na tradycyjnych narzędziach dystrybucji, ustalania cen i likwidacji szkód, ochrona drobnych rolników przed niszczycielskim działaniem pogody często nie jest opłacalna finansowo. Tym bardziej że infrastruktura meteorologiczna w Afryce jest bardzo słabo rozwinięta, co skutkuje brakiem adekwatnych danych do kalkulacji składki, a także brakiem systemów ostrzegania o nadchodzących niepożądanych zjawiskach.

Utworzona przez fundację Lemonade koalicja ma na celu zmierzyć się z tymi wyzwaniami, rozwiązując trzy podstawowe problemy poprzez adekwatną wycenę ryzyka, automatyzację obsługi szkód oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania i reasekuracji. Avalanche, Chainlink i DAOstack mają wnieść swoją wiedzę na temat technologii blockchain, a z kolei Lemonade, Etherisc, Hannover Re, Pula, Tomorrow.io i TommorowNow.org zbudują bardzo dokładne, w pełni zautomatyzowane modele ubezpieczeń pogodowych. Koalicja ma działać jako zdecentralizowana autonomiczna organizacja (Decentralized Autonomous Organization), której celem będzie sprzedawanie ubezpieczeń po kosztach.

Przeczytajcie także: Ubezpieczenie na wypadek złej pogody

Do wyceny ryzyka wykorzystane zostaną m.in. informacje o pogodzie zbierane przez insurtech Tomorrow.io, m.in. z satelitów wyposażonych w radary. Składka za ubezpieczenie upraw będzie wyliczana automatycznie na podstawie lokalizacji, rozmiaru i właściwości topograficznych pola. Dokładne odczyty wskaźników pogodowych będą ważne nie tylko do wyceny składki, ale również do wypłaty odszkodowań.

Ubezpieczenie ma bowiem działać w modelu parametrycznym, czyli wypłata będzie następowała automatycznie po odnotowaniu ustalonego w umowie poziomu opadów lub okresu braku opadów. W tej sytuacji rolnicy nie będą musieli składać roszczenia, odszkodowanie zostanie wypłacone na bazie smart kontraktów. Jak przekonują twórcy rozwiązania, wykorzystanie dokładnych danych pogodowych i automatyzacja wypłat sprawiają, że obsługa roszczeń będzie bezkosztowa. Rolnicy mają potrzebować jedynie swoich telefonów komórkowych, aby w łatwy sposób wpłacać składki i odbierać świadczenia zarówno w stablecoinach (to cyfrowe waluty powiązane z pieniędzmi tradycyjnymi), jak i lokalnych walutach.

Członkowie Lemonade Crypto Climate Coalition zamierzają wykorzystać blockchain jako platformę do stworzenia puli kapitału niezbędnej do gwarantowania ubezpieczeń. Inwestorzy krypto będą mogli ulokować w tej puli kapitał i potencjalnie otrzymać część składek płaconych przez rolników. Lemonade uważa, że wykorzystanie do tego celu technologii blockchain znacznie obniży koszt kapitału i reasekuracji, obniżając tym samym koszt ubezpieczenia.

Fot. freepik.co

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies