Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Allegro uniezależnia się od dostawców płatności. Należąca do firmy spółka złożyła w KNF wniosek o licencję KIP

Chodzi o spółkę Allegro Finance, która działa obecnie jako mała instytucja płatnicza

Z informacji serwisu cashless.pl wynika, że należąca do Allegro spółka Allegro Finance, działająca obecnie jako mała instytucja płatnicza (MIP), złożyła wniosek o uzyskanie licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jak podaje Allegro, to efekt przekroczenia przez Allegro Finance miesięcznego limitu wartości transakcji, powyżej którego podmiot nie może działać już jako MIP. Granicę 1,5 mln euro obrotu Allegro Finance przekroczyło w listopadzie zeszłego roku.

Przeczytajcie także: Allegro blokuje wysyłkę zamówień do Rosji i na Białoruś

Wygląda więc na to, że Allegro zamierza na poważnie zaangażować spółkę córkę w obsługę płatności na swojej platformie e-commerce. Biuro prasowe Allegro, zapytane przeze mnie o plany rozwojowe względem Allegro Finance, uniknęło podawania konkretów, ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że plany te są ambitne.

Przeczytajcie także: Blik uruchomi płatności w Rumunii

W tym kontekście warto wspomnieć, że zgodnie z zapowiedzią z lutego od 7 marca bieżącego roku Allegro Finance przejęło od PayU rolę operatora płatności przy niektórych metodach dostawy produktów zamówionych na allegro.pl w ramach funkcji Wysyłam z Allegro. Spółka świadczy usługę przekazu pieniężnego w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych.

Okiem redaktora

Allegro konsekwentnie uniezależnia się od zewnętrznych dostawców usług. Dotyczy to nie tylko operatorów logistycznych (przypomnę, że od niedawna Allegro dysponuje własną siecią automatów paczkowych), ale przede wszystkim instytucji finansowych. Koronnym przykładem jest przejęcie fintechu FinAi, który został przekształcony w Allegro Pay i oferuje płatności odroczone. Początkowo usługa ta działała równolegle z podobną, wprowadzoną wcześniej przez Allegro przy współpracy z firmą PayPo. Gdy jednak Allegro Pay dopracowało swoje procesy, kooperacja z PayPo została zakończona. Wkrótce później Allegro zrezygnowało także ze współpracy z BNP Paribas przy oferowaniu kredytów ratalnych, których obsługę przejęło Allegro Pay.

Innym przejawem tego zjawiska było uniezależnienie się od operatora płatności PayU, który w przeszłości miał wyłączność na obsługę płatności klientów korzystających z allegro.pl. Najpierw przekierowano część transakcji do konkurencyjnego operatora – Przelewy24. Teraz część z nich trafia do Allegro Finance. Zakładam, że kolejnym krokiem będzie przejęcie pełnej obsługi płatności na platformie przez spółkę należącą do Allegro.

Wygląda na to, że wszystkie te działania mają jeden cel: przejęcie pełnej kontroli nad obsługą klienta, od zamówienia do dostarczenia paczki. Jeżeli to się uda, przed Allegro otworzy się szansa na maksymalne uproszczenie i ułatwienie procesu kupowania na swojej platformie, a oferowany przez firmę tzw. user experience (wygoda korzystania) będzie trudny do doścignięcia. Z drugiej jednak strony Allegro przestanie być tylko platformą e-commerce, a stanie się jednocześnie firmą kurierską, operatorem płatności, kredytodawcą (docelowo być może i firmą windykacyjną) itd. Czy taki skomplikowany model biznesu nie grozi jednak spadkiem jakości obsługi klientów w dłuższej perspektywie?

Jacek Uryniuk
KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies