Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Allegro coraz mocniej wchodzi w finanse. Należąca do firmy spółka Allegro Finance trafiła do rejestru fintechów KNF

W mijającym tygodniu oprócz Allegro Finanse na listę małych instytucji płatniczych trafiła też m.in. spółka Finansowo.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała wczoraj rejestr małych instytucji płatniczych. Trafiły do niego cztery nowe firmy, w tym Allegro Finance, Finansowo.pl, JWA oraz Upepo. Dzięki temu lista MIP-ów liczy już 71 pozycji. Cztery znajdujące się na niej firmy zostały jednak wcześniej już wykreślone. W rezultacie aktualnie na rynku znajduje się 67 podmiotów mogących prowadzić działalność w charakterze małych instytucji płatniczych.

Przeczytajcie także: KNF będzie weryfikować działalność MIP-ów

Jeżeli chodzi zaś o nowe firmy w rejestrze MIP, to najmniej mówi mi nazwa Upepo. Natomiast JWA to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, na rynku NewConnect. Zajmuje świadczeniem różnych usług dla sektora e-commerce. Na swojej stronie internetowej pisze, że dzięki znalezieniu się na liście MIP-ów będzie mogła zbudować platformę transakcyjną służącą m.in. do płatności pomiędzy konsumentami (tzw. transakcje P2P).

Z kolei Allegro Finance to założona pod koniec ubiegłego roku spółka należąca w 100 proc. do potentata w polskiej branży e-commerce. Powstanie spółki i umieszczenie jej w rejestrze MIP potwierdza plany firmy Allegro, która chce rozwijać się także w branży finansowej i samodzielnie świadczyć wiele usług z tego obszaru, jak płatności czy kredyty. Przypomnę, że na platformie allegro.pl i w aplikacji mobilnej, usługi takie są zebrane i promowane pod marką Allegro Finanse (przez "s").

Przeczytajcie także: Allegro zadebiutuje na giełdzie 12 października

Ostatnia z dodanych wczoraj firm do listy MIP-ów, czyli Finansowo.pl, to platforma pożyczek społecznościowych (pożyczki udzielane przez osoby fizyczne innym osobom fizycznym).

Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj działalności wprowadzony w Polsce nowelizacją ustawy o usługach płatniczych. Jest przeznaczony m.in. dla fintechów, które po wpisaniu na listę MIP-ów mogą testować swoje nowe usługi i produkty. Zdobycie wpisu w rejestrze MIP jest łatwiejsze niż licencji krajowej instytucji płatniczej. Małe instytucje mają jednak ograniczenia, np. mogą prowadzić działalność tylko w Polsce, a ich obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Aktualnie KNF weryfikuje działalność firm, które uzyskały status MIP w latach poprzednich. Więcej na ten temat w tekście Nowe wymogi KNF wobec małych instytucji płatniczych wywołały spór. Pojawiają się opinie, że nadzór źle interpretuje przepisy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies