Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Blik uruchomi płatności w pierwszym kraju poza Polską. Trwają zaawansowane prace nad startem usługi w Rumunii

Pierwsi klienci rumuńskich banków będą mogli korzystać z Blika prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Z informacji uzyskanych przez cashless.pl wynika, że zbliża się początek od dawna zapowiadanej międzynarodowej ekspansji Blika. Polski fintech prowadzi w tej sprawie zaawansowane rozmowy w Rumunii. Obecnie mają być przygotowywane odpowiednie rekomendacje przez Rumuński Związek Pracodawców Bankowych (odpowiednik Związku Banków Polskich), na podstawie których tamtejsze instytucje będą mogły udostępnić Blika swoim klientom. Prowadzone są również prace związane z uzyskaniem odpowiednich zezwoleń. Źródła cashless.pl podają, że pierwsze rumuńskie banki mogą wdrożyć Blika jeszcze w tym roku.

Biuro prasowe Polskiego Standardu Płatności (operator Blika) nie potwierdza tych informacji, ale i im nie zaprzecza. – Zgodnie z zapowiedziami intensywnie pracujemy nad rozwojem Blika poza granicami Polski. W stosownym momencie będziemy informować o faktach związanych z tym projektem – czytam w oświadczeniu nadesłanym do redakcji cashless.pl w odpowiedzi na moje pytanie o wdrożenie w Rumunii.

Przeczytajcie także: Michał Szymański trafił do Blika

Z informacji cashless.pl wynika ponadto, że do niedawna pierwszym krajem poza Polską, w którym wystartować miał Blik, była Ukraina. Niestety, plany te pokrzyżowała agresja putinowskiej Rosji. Niemniej kontakty z ukraińskim sektorem finansowym są rozwijane i zaowocowały m.in. szybkim uruchomieniem rachunku ukraińskiego banku centralnego w polskim Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak już wspomniałem, Blik zapowiadał swoją zagraniczną ekspansję od dawna. Do tej pory sprowadzała się ona do umożliwienia płatności za pomocą Blika w wielu zagranicznych sklepach i platformach e-commerce, dzięki dodaniu tego narzędzia przez zagranicznych operatorów, takich jak np. PPRO. Od niedawna za pomocą Blika można też płacić w każdym terminalu zbliżeniowym na świecie, akceptującym karty Mastercarda.

Przeczytajcie także: Rok 2021 był rekordowy dla Blika

Wiadomo jednak, że na skokowy wzrost liczby klientów polski fintech może liczyć dopiero wtedy, gdy banki za granicą zaczną go oferować posiadaczom rachunków osobistych. I wygląda na to, że działania w tym kierunku zostały zintensyfikowane m.in. dzięki powiększeniu zespołu – niedawno dołączył do niego m.in. Michał Szymański, były wiceprezes KIR. W PSP odpowiedzialny jest za strategię spółki na nowych rynkach.

Z danych PSP wynika, że z Blika korzysta już ponad 10 mln klientów banków z Polski. Zatem możliwości wzrostu na krajowym rynku wciąż są duże, bo liczba klientów korzystających z bankowości mobilnej nad Wisłą sięga 20 mln. Potencjalnie więc pod względem liczby klientów Blik może urosnąć tu jeszcze o 100 proc. Ale baza klientów w Polsce wyczerpie się prędzej czy później, więc rozwój za granicą jest potrzebny, jeśli przedstawiciele Blika chcą wyhodować jednorożca (startup o wartości 1 mld dolarów). Gdy kilka lat temu Mastercard przejął część udziałów w PSP, zapłacił za nie ponad 83 mln zł, co pozwoliło wycenić operatora Blika na ok. 600 mln zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies